2012
30 stycznia odbyła się uroczystość przekazania Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej zbioru książek i czasopism XIX i XX w. Państwa Małgorzaty i Stanisława Jałowieckich. Kolekcja liczy ok. 10.000 w większości unikatowych woluminów.
8 lutego miał miejsce wernisaż wystawy „Od Śląska po Kresy”, zorganizowanej przy okazji 15-lecia powstania Wydawnictwa MS. Wystawa prezentowała publikacje Wydawnictwa oraz osobę jego twórcy - Bogusława Szybkowskiego.
Od 5 marca do połowy maja trwała 12. Wiosna Austriacka zorganizowana przez Bibliotekę Austriacką WBP i Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie. Wśród bogatej oferty imprez znalazły się m.in.: wystawa LITERATURA Z DRESZCZYKIEM - niemieckojęzyczna powieść kryminalna, finał XV konkursu wiedzy Austria - kraj i mieszkańcy oraz spotkania autorskie z Krzysztofem Peckiem.
22 marca spotkanie z Janem Goczołem prowadził krytyk literacki, poeta Bartosz Suwiński. Spotkanie połączone było z promocją najnowszego tomu wierszy Jana Goczoła „Z pogorzeliska”. Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnili Maryla i Adam Urbaniakowie.
18 kwietnia odbył się Benefis Edwarda Pochronia. Bohater wieczoru, który ukończył 80 lat, to najstarszy, czynny opolski dziennikarz. Spotkanie prowadził Marian Buchowski.
10 maja została otwarta wystawa „Silesia Picta”, prezentująca blisko 100 map, grafik oraz starodruków, pochodzących ze zbiorów zabytkowych Biblioteki naukowej w Ołomuńcu i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
17 maja odbyło się III Forum Środowiska Literackiego Opolszczyzny pod hasłem: "Debiuty poetyckie". Forum stanowi okazję do spotkania i dyskusji przedstawicieli środowisk literackich, dziennikarzy i czytelników.
18 maja otwarto wystawę "Razem / przeciwko sobie ? Rok 1968 w Czechosłowacji i w Polsce".
30 maja pod hasłem „To co najcenniejsze” (w 400. rocznicę śmierci Piotra Skargi) odbyła się Noc w bibliotece. W ramach Nocy zaprezentowano księgi Piotra Skargi, wydrukowane od XVII do XIX stulecia.
15 czerwca otwarto wystawę "Z kresowego albumu", poświęconą repatriantom ze Lwowa, Krzemieńca, Stanisławowa, Mariampola, Kołomyi, Wilna, Lidy i Baranowicz. Na wystawie można było oglądać zdjęcia, pocztówki i dokumenty prywatne ludzi, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić swoje rodzinne miejscowości.
W dniach 24-30 czerwca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu przebywa delegacja bibliotekarzy z Państwowej Publicznej Biblioteki Naukowej w Biełgorodzie. W trakcie pobytu goście zwiedzili biblioteki i placówki kultury Opola, Nysy, Brzegu, Zdzieszowic oraz Krakowa.
W dniach 2-6 lipca delegacja pracowników WBP gościła w Székesfehérvar na zaproszenie Biblioteki Komitatu im. Vörösmarty Mihálya.
W dniach 1-2 października delegacja pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przebywała w Ołomuńcu na zaproszenie tamtejszej Biblioteki Naukowej. Celem wyjazdu było otwarcie wystawy „Śląsk po Wielkiej Wojnie. Czas plebiscytu na Górnym Śląsku (1919-1921)”, przygotowanej przez pracowników obu bibliotek.
2 października w sali Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego odbyła się konferencja poświęcona 450. rocznicy ustanowienia "Zrzizeni" przygotowana przez WBP. Był to rodzaj ustawy zasadniczej dla księstw opolskiego, raciborskiego i głogóweckiego nadanej przez cesarza Ferdynanda I.
18 października odbyła się konferencja „Digitalizacja i automatyzacja zbiorów”, podczas której zajęcia prowadzili pracownicy Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki.
8 listopada otwarto wystawę „100 lat kalendarzy adwentowych”. Na wystawie zobaczyć można było najstarsze drukowane kalendarze adwentowe, a także dowiedzieć się, w jakim celu powstały i jak zmieniała się jego forma w ciągu stulecia.
W dniach 5-9 listopada w Państwowej Bibliotece Naukowej w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji delegacja bibliotekarzy z WBP wzięła udział w międzynarodowej konferencji „XVI stulecie w zwierciadle kultury książki”.
W dniach 27-29 listopada bibliotekarze z WBP w Opolu odwiedzili Południowoczeską Bibliotekę Naukową w Czeskich Budziejowicach. Delegacja z Opola zwiedziła biblioteki w mieście, zabytkową starówkę oraz Browar Budziejowicki Budwar.
5 grudnia gościliśmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Wojciecha Tochmana - reportera, podróżnika, autora znakomitych reportaży.
11 grudnia w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z opolskim muzykiem i dziennikarzem Edwardem Spyrką. Spotkanie poprowadził prof. Leon Troniewski.
14 grudnia w czytelni WBP w Opolu czytelnicy spotkali się z pisarzem, krytykiem literackim, dziennikarzem, Krzysztofem Vargą. W trakcie wieczoru można było m.in. wysłuchać autorskiej interpretacji fragmentu nowej powieści pt. "Trociny".
15 grudnia na platformie IBUK.pl został otwarty dostęp do książek elektronicznych dzięki utworzonemu Konsorcjum Opolskich Bibliotek Publicznych.