Lata 90-te - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 1990

1990

2 listopada rozpoczął działalność Oddział Zbiorów Obcojęzycznych.

jak1

Pierwsze komputery w bibliotece IBM/PC/AT.

 

1992

1 stycznia biblioteka uległa podziałowi – z Wypożyczalni Centralnej, Oddziału dla Dzieci i 20 filii bibliotecznych utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu.

Wystawa z okazji 40-lecia WBP w Opolu.

jak2

1993


29 maja wicekanclerz Republiki Austrii Erhard Busek wraz z wojewodą opolskim Ryszardem Zembaczyńskim otworzyli Bibliotekę Austriacką – Österreich Bibliothek – nowy oddział WBP.

15 listopada odbyła się sesja popularnonaukowa Śląsk – pogranicze kultur.

1994

Zakończono prace przy budowie lokalnej sieci komputerowej w bibliotece. Zakupiono i rozpoczęto wdrażanie bibliotecznego systemu informatycznego SOWA.

16 września odbyła się sesja popularnonaukowa Piśmiennictwo i grafika chrześcijańska na Śląsku od XV do XVIII w., której towarzyszyła wystawa eksponowana w Muzeum Śląska Opolskiego.

jak3

W listopadzie biblioteka została właścicielem zabytkowego pałacyku przy ul. Piastowskiej 20.

jak4

 

1995

27 czerwca w zamku w Rogowie Opolskim odbyła się promocja katalogu Mapy Górnego Śląska w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

jak5

18-19 października bibliotekarze z Polski, Bańskiej Bystrzycy i Poczdamu uczestniczyli w seminarium Dziś i jutro działalności informacyjnej w bibliotekach publicznych zorganizowanej przez Dział Informacyjno-Bibliograficzny w Kamieniu Śląskim.

jak6

W dniach 29-30 listopada biblioteka była głównym organizatorem i koordynatorem imprez z okazji 50-lecia opolskiego środowiska literackiego pn. Dziedzictwo i współczesność.
jak7

1996

Jesienią Dział Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych zorganizował wystawę Postacie antyczne w grafice, prezentującą zbiory biblioteki.

jak8

1997

Z okazji 200. rocznicy urodzin Józefa Lompy przygotowano wystawę oraz wydano reprint wydawnictwa z 1850 r. Przysłowia i mowy potoczne ludu polskiego na Śląsku.

jak10

W czasie lipcowej powodzi biblioteka została dotkliwie poszkodowana. Zniszczeniu uległo 94 531 jednostek inwentarzowych, w tym księgozbiór, mikrofilmy, czasopisma, nuty i płyty. Zalanych zostało 45 pomieszczeń użytkowych o powierzchni 2000 m2.

jak11

16 grudnia Czytelnia i Dział Informacyjno-Bibliograficzny wznowiły pracę z czytelnikami w pomieszczeniach zastępczych.

jak12

1998

Przez cały rok trwał remont biblioteki.

jak13

5-6 listopada odbyła się ogólnopolska konferencja nt. Zbiory zabytkowe w bibliotekach publicznych zorganizowana przez Oddział Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych.

1999

29 stycznia odbyła się uroczystość otwarcia gmachu biblioteki po remoncie. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali minister Jerzy Widzyk – pełnomocnik Rządu ds. usuwania skutków powodzi oraz wiceminister kultury i sztuki Jacek Weiss.

jak14

21-22 września Dział Informacyjno-Bibliograficzny był gospodarzem ogólnopolskiego seminarium Tworzenie serwisów informacyjno-bibliograficznych w oparciu o system informatyczny SOWA.

jak15

8 listopada w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu odbył się jubileusz 50-lecia pracy twórczej Wandy Chotomskiej, pisarka, po powodzi w 1997 r., bardzo aktywnie zaangażowała się w niesienie pomocy poszkodowanym bibliotekom.

jak16

 

 

Udostępnij