KALENDARIUM 2020
STYCZEŃ
7 stycznia twórcy należący do Nauczycielskiego Klubu Literackiego, działającego przy ZNP w Opolu oraz zaprzyjaźnieni z klubem opolscy poeci podzielili się z czytelnikami swoją poezją podczas dorocznego spotkania „Wiersze pachnące jedliną”. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu Ogrody literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
10 stycznia w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy „Odbicia”. Swoje prace zaprezentowali Józef Chyży i Natalia Nosowa.
17 stycznia Zygmunt Wielowiejski opowiedział czytelnikom o swojej książce „Historia fotografii w Opolu w latach 1839-1860".
21 stycznia prof. Stanisław S. Nicieja promował w WBP XIV tom swojej „Kresowej Atlantydy”. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu Historyczne Ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
LUTY
4 lutego Paweł Hęciak otworzył w Galerii WuBePe wystawę swoich fotografii pt. „Polski Cmentarz w Wilnie”.
18 lutego z czytelnikami WBP spotkał się Błażej Strzelczyk - autor książki „Moja żona głaszcze jeże". Spotkanie prowadziła Dominika Gorgosz.
22 lutego podczas Kresowego Wieczoru Filmowego, Tomasz Kuba Kozłowski przedstawił „Aktorki i aktorów z Kresów rodem", a następnie film z 1933 roku „Przybłęda” w reż. Jana Nowiny-Przybylskiego. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu Historyczne ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
22 lutego w czytelni internetowej została otwarta Strefa Gier Retro zorganizowana przez studentów Game Studies Uniwersytetu Opolskiego.
MARZEC
5 marca Bogusław Szybkowski zaprezentował wystawę fotografii „Portret eleganckiego mężczyzny 1860-1910". Wernisażowi towarzyszyło spotkanie „Liryka z muzyką i uśmiechem”.
Od 12 marca do 6 maja, z powodu epidemii koronawirusa, WBP zamknięta była dla czytelników. Po ponownym otwarciu wypożyczalni 7 maja, w bibliotece zaczęły obowiązywać specjalne zasady bezpieczeństwa.
CZERWIEC
15 czerwca zostały otwarte czytelnie WBP w Opolu – z wyłączeniem czytelni internetowej, czytelni Biblioteki Obcojęzycznej, czytelni Biblioteki Muzycznej oraz czytelni Działu Informacyjno-Bibliograficznego.
LIPIEC
7 lipca z czytelnikami WBP spotkał się Wojciech Przylipiak - autor książki „Czas wolny w PRL". Spotkanie, które poprowadził Grzegorz Pielak, zrealizowano w ramach projektu Historyczne Ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
16 lipca w pałacyku WBP odbyło się poetyckie spotkanie z Wojciechem Ossolińskim, z udziałem Ady Jarosz. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu Ogrody literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
21 lipca Karolina Kuszyk promowała swoją książkę „Poniemieckie”. Spotkanie, prowadzone przez Agnieszkę Zientarską, zrealizowano w ramach projektu Historyczne ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
SIERPIEŃ
4 sierpnia Bogusław Szybkowski poprowadził w WBP spotkanie promujące jego nową książkę „Opole 1860-1945. Katalog fotografii”.
6 sierpnia w ramach spotkań z członkami Opolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, odbył się wieczór autorski Zofii Kulig. Poetka promowała swój tomik „W stronę światła” oraz zbiór opowiadań „Po prostu życie”. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu Ogrody literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
10 sierpnia w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy „Zestaw autorski”. Swoje prace zaprezentowali: Jacek Baranowski, Ludwik Bednarz, Jerzy Tomczak, Bartek Paliga, Roman Hlawacz i Paweł Hęciak.
25 sierpnia z wielbicielami poezji spotkała się Ewa Kaca. Spotkanie prowadziła Adriana Jarosz, oprawę muzyczną zapewnili Małgorzata Pasznicka i Okan Tansoy. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu Ogrody literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
27 sierpnia swój nowy tomik „W wychyleniu” promowała Teodozja Świderska. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Sobolewska, a zrealizowano je w ramach projektu Ogrody literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
31 sierpnia w ogrodzie WBP odbyło się spotkanie ze Stanisławem Jałowieckim połączone z promocją książki „Tu i tam. Tam i tu”. Rozmowę poprowadził prof. Bogusław Nierenberg.
WRZESIEŃ
3 września w ogrodzie WBP odbyło się spotkanie z Małgorzatą Sidz połączone z promocją książki „Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii”. Spotkanie, prowadzone przez Katarzynę Zawadzką, odbyło się w ramach projektu Patchwork językowo-kulturowy, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
4 września w ogrodach WBP odbyła się promocja książki "Rewolucja Solidarności w województwie opolskim" autorstwa Zbigniewa Bereszyńskiego.
5 września w ogrodzie WBP miało miejsce Narodowe Czytanie „Balladyny” w interpretacji Tomasza Stockingera. Oprawę muzyczną zapewnił Stefan Gąsieniec.
7 września mieliśmy okazję porozmawiać z Marcinem Kąckim o jego najnowszej książce „Oświęcim. Czarna zima”. Spotkanie, prowadzone przez Grzegorza Pielaka, odbyło się w ramach projektu Historyczne Ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
8 września w ogrodzie WBP odbyła się inauguracja 4 edycji akcji Zaczytane Opolskie. Gościem spotkania była Otylia Jędrzejczak. Spotkanie prowadził Grzegorz Pielak.
10 września, przy okazji rozmowy o książce Józefa Szweda „Odcinek”, gościliśmy Leona Popka, Teresę Nietykszę i Małgorzatę Ludmiłę Sobolewską. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Historyczne Ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
17 września mieliśmy przyjemność gościć Katarzynę Kobylarczyk, laureatkę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, a prowadziła je Agnieszka Zientarska. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Ogrody Literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
17 września gościliśmy prof. Stanisława S. Nicieję, który promował XV tom „Kresowej Atlantydy”. Spotkanie, które prowadził Grzegorz Pielak, odbyło się w ramach projektu Historyczne Ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
19 września w ogrodzie biblioteki można było wziąć udział w „Dniu z historią” organizowanym przez WBP, OKF „Fenix” i grupę rekonstrukcji historycznych Wiwern. Impreza odbyła się w ramach projektu Historyczne Ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
23 września WBP gościła Mariusza Szczygła z jego „Osobistym przewodnikiem po Pradze”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Patchwork językowo-kulturowy, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a poprowadził je Kordian Michalak.
24 września w ramach akcji Zaczytane Opolskie odbyło się spotkanie z Ewą Kassalą „Królewskie ogrody. Siła kobiet”. Spotkanie, w którym uczestniczył Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła, zorganizowano w ramach akcji Zaczytane Opolskie.
28 września gościliśmy Tomasz Kubę Kozłowskiego, który zabrał nas w poetyckie zakątki Kresów Południowo-Wschodnich. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Historyczne Ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
PAŹDZIERNIK
1 października odbył się wernisaż wystawy „TYPOWO ŚLĄSKIE!? Świadomość regionalna i śląskie tożsamości” - będącej efektem zorganizowanej przez Haus Schlesien w Konigswinter polsko-niemieckiej konferencji poświęconej świadomości regionalnej w kontekście Śląska. Spotkaniu towarzyszył koncert zespołu Zaginione Archiwum.
7 października mogliśmy posłuchać opowieści Marcina Kydryńskiego o dawnej Afryce oraz pracy nad ostatnią książką „Dal. Listy z Afryki minionej”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Patchwork językowo-kulturowy, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a poprowadził je Mateusz Torzecki.
9 października odwiedził nas Leszek Talko wraz ze swoją najnowszą książką „Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Historyczne Ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Poprowadził je Grzegorz Pielak.
13 października koncert Trio Guschlbauer-Blachuta w Filharmonii Opolskiej oficjalnie zakończył 20. Wiosnę Austriacką.
15 października z czytelnikami spotkał się Tomasz Różycki, który promował swój najnowszy tomik wierszy „Kapitan X”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ogrody literatury” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z autorem rozmawiał dr Adrian Gleń.
26 października Bibliotekę odwiedził Jędrzej Pasierski, autor serii powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow. Rozmowę poprowadziła Agnieszka Zientarska. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Ogrody literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
LISTOPAD
3 listopada Wojtek Szot przeprowadził rozmowę online z Anną Dziewit-Meller na temat książki „Od jednego Lucypera”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Ogrody literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
4 listopada w WBP gościł Michał Nogaś, dziennikarz, który opowiadał o książce „Z niejednej półki”. Rozmowę z nim przeprowadziła Agnieszka Zientarska. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Ogrody Literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
5 listopada rozmowę z Wojtkiem Szotem o książce „Panna doktór Sadowska” poprowadził Michał Nogaś. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Historyczne Ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
7 listopada mieliśmy okazję porozmawiać online z Radkiem Rakiem, tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Ogrody Literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Z pisarzem rozmawiał dr Łukasz Sasuła.
9 listopada Opolskie Dziouchy przeprowadziły online warsztaty pt. „Historia Opolskiego Wzoru Ludowego”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Historyczne Ścieżki", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
17 listopada gościem biblioteki był Bartosz Panek, autor reportażu „U nas każdy jest prorokiem”. O Tatarach w Polsce z autorem rozmawiał Grzegorz Pielak. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Historyczne Ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
21 listopada o książce „Obcy, inny, wykluczony” z jej autorką – prof. Magdaleną Środą – rozmawiała dr Magdalena Piejko-Płonka z Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Patchwork językowo-kulturowy, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
23 listopada mieliśmy okazję porozmawiać z Wojciechem Jagielskim na temat jego najnowszej książki „Strona świata”. Spotkanie, które prowadził Tomasz Zacharewicz, odbyło się w ramach projektu Patchwork językowo-kulturowy, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
25 listopada naszym gościem był profesor Paweł Próchniak. Rozmowę o jego książce „Promieniowanie tła” poprowadził Jacek Podsiadło. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Ogrody Literatury, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
30 listopada z Michałem Rusinkiem na temat książki „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych” rozmawiała Agnieszka Zientarska. Spotkanie realizowane było w ramach projektu "Patchwork językowo-kulturowy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.