Mapa Śląska - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Prezentowana mapa została opracowana przez Sebastiana Münstera. Wykonana techniką drzeworytu z użyciem czarnej farby drukarskiej. Wydana została w 1545 r. Jej wymiary to 31 cm na 40 cm. To pierwsza mapa, na której Śląsk przedstawiony jest jako samodzielny region.

U góry mapy skala. 11 centymetrów odpowiada 16-stu milom. Powyżej tytuł w języku łacińskim oraz informacja o orientacji mapy. Aby prawidłowo odczytać mapę, należy jej górną część skierować na wschód.

Mapa przypomina rysunek bajkowej krainy. Miasta zaznaczone są rysunkami budynków: ratuszy, kościołów, czy zamków. Brak zaznaczonych dróg. Kraina otoczona jest pasmami gór. W dwóch miejscach pasma górskie przerwane równinami. Zastosowano nazwy w języku łacińskim.

Od lewej do prawej mapę przecina gruba, poskręcana linia rzeki Odry. Przy niej, mniej więcej w połowie długości, zaznaczona stolica regionu. To Wrocław z charakterystycznym ratuszem. Na mapie rozpoznać możemy także rysunki nyskiej katedry, zamku książąt opolskich oraz kilku innych średnich miast. W kilku miejscach zaznaczony krajobraz w postaci pagórków i równin.

Po drugiej stronie otaczających gór zaznaczono kilka miast. Jest tu m.in.: Ołomuniec należący do Moraw, które graniczyły ze Śląskiem. Jako region graniczny zaznaczono także Polskę.

Na odwrocie mapy znajduje się opis Śląska jako prowincji korony czeskiej. Jest tu informacja o stolicy regionu i głównej rzece Odrze. Z opisu dowiemy się, że z północy na południe trzeba iść osiem dni, oraz że Ślązacy piją dobre wino sprowadzane z Węgier i Moraw.

Udostępnij