„Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Caroline Criado Perez Tłumaczenie Anna Sak - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 160291i

Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii. Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię.

Criado Perez tropi dyskryminację na szwedzkich chodnikach, we francuskim słowniku, czy opakowaniu środków przeciwbólowych. Pokazuje, że świat projektowania, który coraz częściej opiera się na algorytmach, czyli matematyce, zamiast poprawiać życie kobiet, spycha je głębiej w strefę cienia. To obowiązkowa lektura dla tych, którym wydaje się, że równouprawnienie osiągnęliśmy już dawno.
Aleksander Hudzik, "Newsweek"

O brakującej połowie dziejów w końcu zaczęło się mówić nieco odważniej – opowieść o ludzkiej cywilizacji zdeformowana jest nieobecnością i co poniektórzy szczęśliwie zaczęli już zdawać sobie z tego sprawę. Ale – jak pisze Perez w swojej brawurowej książce – przemilczenia i białe plamy mają swoje konsekwencje. Odziałują na życie kobiet dzień w dzień.
Anna Dziewit-Meller, "Polityka"

Książka, która dostarcza argumentów w dyskusjach.
Audycja "Poczytalni", TOK FM

Głośny i stanowczy sprzeciw wobec uznawania tego, co męskie, za uniwersalne.
Jarosław Czechowicz, "Krytycznym okiem"

Autorka bierze pod lupę najważniejsze obszary życia i dostarcza twardych danych, pokazujących, jak bardzo nasz świat nie jest dopasowany do kobiet.
Agata Szczerbiak, "Polityka"

Udostępnij