„Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych” Patryk Mogilnicki - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

248248

Lepiej nie oceniać treści książek po okładkach – a jednak budzą one w czytelnikach żywe emocje: od zachwytu do odrazy, od ciekawości po niechęć. Gdy prawie dekadę temu Patryk Mogilnicki, ilustrator, projektant i miłośnik literatury ujrzał w księgarni szczególnie brzydkie wydanie swojej ulubionej powieści, podzielił się swoją frustracją na Facebooku i założył stronę Kupiłbym tę książkę, gdyby nie okładka. W ciągu kilku dni zdobyła liczne grono zagorzałych fanów: ludzi, dla których książki to więcej niż treść: to wierni towarzysze naszego życia.

Dla takich jak Wy powstał niniejszy tom.

Autor zebrał w nim doborowe grono osób, które książki tworzą. Przedstawia najważniejsze projektantki i projektantów, rozmawia na temat szczególnie znanych i udanych realizacji, a niektórych wypytuje bardziej szczegółowo: o pracę w branży, największe sukcesy, najdotkliwsze porażki i niezrealizowane projekty, z których sporo można zresztą tutaj można zobaczyć.

Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy lubią książkami się zachwycić!

O autorze:
Patryk Mogilnicki.
Ilustrator, autor książki Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja (2017, Karakter). Specjalizuje się w ilustracji prasowej i książkowej. Publikował w większości polskich magazynów, m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Przekroju”, „Newsweeku”, „Filmie”, „Architekturze”, „Podróżach”, „Zwierciadle”, „Machinie”, z zagranicznych m.in. we włoskim „Vice”, angielskim „Pickles” czy „Fast Company” z Nowego Jorku. Projektuje plakaty koncertowe, teatralne, filmowe, na wydarzenia (m.in. Koncerty Chopinowskie, Festiwal Skrzyżowanie Kultur, Weekend Księgarń Kameralnych), a także okładki płyt (m.in. dla zespołów Retribution Body, Kristen, Wulkan) i książek. Kurator wystaw z polską ilustracją pokazywanych w kraju i zagranicą. Jego ilustracje prezentowane były w albumach Pictographic Index 1 (2009, The Pepin Press), 1000 Portraits Illustrations (2012, Quarry Books), rodzimych The Best Polish Press Illustrators (2016, Slow) i The Best Polish Poster Illustrators (2017, Slow), a także na wielu wystawach w kraju i zagranicą.

 

Udostępnij