Spotkanie autorskie z Łukaszem Musiałem - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie autorskie z Łukaszem Musiałem

11 marca  2024, godz. 17:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Piastowska 18 (czytelnia).

Spotkanie transmitowane na Facebooku WBP Opole

 Jak czytać Kafkę współcześnie? Spotkanie o twórczości Franza Kafki z prof. Łukaszem Musiałem (UAM) poprowadzi dr Małgorzata Jokiel (UO)

We współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie (w ramach 24. Wiosny Austriackiej - 100. rocznica śmierci Franza Kafki)

Twórczość Franza Kafki niezmiennie fascynuje i niepokoi zarazem. Urodzony i prawie całe życie związany z Pragą, należącą wówczas do monarchii austro-węgierskiej, tworzący po niemiecku pisarz pochodzenia żydowskiego, jest ciągle nie tylko inspiracją dla badaczy z różnych dziedzin i artystów, lecz także, a może przede wszystkim, dla czytelników, którzy wciąż znajdują w jego prozie nowe dla siebie treści.

   Przypadająca w 2024 roku setna rocznica śmierci Franza Kafki jest okazją do tego, by pokazać postać i twórczość autora w nowym świetle. O tym, jak czytać Kafkę współcześnie, opowie znakomity znawca i tłumacz dzieł Kafki, Łukasz Musiał, profesor zwyczajny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a rozmowę poprowadzi dr Małgorzata Jokiel z Uniwersytetu Opolskiego.

Łukasz Musiał – literaturoznawca, tłumacz, krytyk i eseista, profesor zwyczajny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Zajmuje się historią literatury niemieckojęzycznej, komparatystyką literacką, translatoryką, teorią i filozofią literatury; współpracownik Teatru Ósmego Dnia. Opublikował m.in. następujące monografie i tomy zbiorowe: Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości (2011), Nienasycenie. Filozofowie o Kafce (2011), Języki przemocy (2014), O bólu. Pięć rozważań w poszukiwaniu autora (Poznań 2016), Franz Kafka, Wybór prozy (wstęp, wybór, opracowanie; 2018), Rojber. Występki Walsera (2023). Autor m.in. następujących przekładów książkowych: Gerhard Bauer, Radość pytania. Wiersze Wisławy Szymborskiej (2007), Henning Lobin, Marzenie Engelbarta. Czytanie i pisanie w świecie cyfrowym (2017), Franz Kafka, Prozy utajone (2019), Franz Kafka, Dzienniki (2022). Rojber. Występki Walsera (Oficyna 2023) oraz inne.
kafka_wyklad_plakat A3.jpg

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu. 

Udostępnij