Spotkanie autrorskie z Piotrem Lipińskim 27.02.2024 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie autrorskie z Piotrem Lipińskim 27.02.2024

Piotr Lipiński – rocznik 1967. Za sprawą reportażu „Mięso, a w środku rzeźnik” znalazł się wśród stu najlepszych polskich reporterów XX wieku. Przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Specjalizuje się w historii polskiego komunizmu. Publikował w pismach „Newsweek”, „Polityka”, „Po prostu”, „Press”, „Kontynenty”, „Na Przełaj”. „Radar” „Corriere della Sera”, „Lidove Noviny”. W ostatnich latach jego książki ukazywały się głównie w wydawnictwie „Czarne”. To biografie przywódców Polski Ludowej: Wasilewska. Czarno-biała, Cyrankiewicz. Wieczny premier (nominacja do nagrody historycznej imienia Kazimierza Moczarskiego), Bierut. Kiedy partia była bogiem, Gomułka. Władzy nie oddamy oraz Bicia nie trzeba było ich uczyć – o procesie zbrodniarza stalinowskiego Adama Humera. Współautor Absurdów PRL- u oraz Niepowtarzalnego uroku likwidacji, zbioru reportaży o Polsce lat dziewięćdziesiątych. Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument Co się stało z polskim Billem Gatesem. Prywatnie Piotr Lipiński to technologiczny gadżeciarz i fotograf.

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI I ŻOŁNIERZE... PRZEKLĘCI

W książce "Raport Rzepeckiego" (Prószyński i s-ka) Piotr Lipiński opisał powstanie zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W "Kroków siedem do końca" (wydawnictwo "Czarne", nominacja do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza) przedstawił operację Urzędu Bezpieczeństwa, która doprowadziła do zniszczenia antykomunistycznego podziemia.

"Kroków siedem do końca" to historia ostatnich dni antykomunistycznego podziemia, sprawiająca wrażenie szpiegowskiego thrillera.
Pomiędzy 1945 a 1948 rokiem istniały cztery komendy konspiracyjnej organizacji "Wolność i Niezawisłość". Jej żołnierzy zwalczał Urząd Bezpieczeństwa, a stalinwskie sądy skazywały na kary śmierci. W 1948 roku powstała V Komenda, której udało się przetrwać ża do roku 1952. Wydelegowała na Zachód kurierów, których przeszkoliło CIA. Tak przygotowywano się do wybuchu III wojny światowej.
Kilkadziesiąt lat później okazało się, że V Komenda była mistyfikacją. Prowokację - największą w historii tajnych służb Polski Ludowej - przeprowadzili funkcjonariusze i agenci Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Co zaskakujące, wśród prowokatorów znaleźli się byli żołnierze Armii Krajowej. Dlaczego przeszli na stronę komunistów?
V Komenda to największa tajemnica powojennego podziemia.

Autor o książce na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=2ximSXSucxA



Prowadzenie: dr hab. Marek Białokur, prof. UO

27.02.2024
17:00
Czytelnia WBP, ul. Piastowska 18

logo wbp i instytucja.png
* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu. 

Udostępnij