Wyszukaj wydarzenie
Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
Roksana Jędrzejewska-Wróbel ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, na którym uzyskała również tytuł doktora literaturoznawstwa rozprawą pt. „Autobiografia w listach. Korespondencja Kazimiery Iłlakowiczówny z pisarkami” napisaną pod kierunkiem prof. Stefana Chwina i obronioną z wyróżnieniem. Autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych.
W 2003 roku wygrała VIII konkurs poetycki im. Mieczysława Czychowskiego. Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała dwukrotnie: najpierw w 1998 roku, napisaną wspólnie z prof. Włodzimierzem Fijałkowskim książką „Oto jestem”, potem w 2004 r. – już samodzielnie – „Sznurkową historią”.
Współpracowała z miesięcznikiem dla rodziców „Dziecko”, dwutygodnikami dla dzieci „Świerszczyk” i „Miś”, a także z redakcją dziecięcą Polskiego Radia i z redakcją TVP. Jest autorką tekstów do podręczników szkolnych oraz bajek terapeutycznych. Jej „Królewna”, „Gębolud” i „Sznurkowa historia” są proponowane jako lektury w klasach nauczania początkowego. Na podstawie książek „Kosmita” i „Kamienica” zrealizowano spektakle teatralne, a na podstawie serii książek o ryjówce Florce powstał serial animowany „Pamiętnik Florki”.
Popularyzuje dobrą książkę dziecięcą, współpracując z bibliotekami w Polsce, prowadząc wykłady i warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy.
Reprezentowała polską literaturę dziecięcą na Festiwalu Kultury Polskiej w Chivasso (Włochy) i na Festiwalu Literatury w Mannheim. Prezentowała swoją twórczość w Irlandii, Francji i Holandii. Laureatka nagród, m.in. za Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz Międzynarodową Listę Białych Kruków (Internationale Jugendbibliothek w Monachium). Dwukrotnie otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.
Otrzymała brązowy medal „Zasłużeni dla kultury – Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY, Unii Literackiej i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ma troje dzieci, mieszka w Gdańsku.
20 września 2023
godz. 10:00, ogród WBP
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego
* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.