Wystawa Pełno ich nigdzie - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Wystawa Pełno ich nigdzie

Zapraszamy na wystawę "Pełno ich nigdzie" [spot video KLIK]

 

Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej to wystawa plenerowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, prezentująca wybór około 30 murali upamiętniających przedwojenną żydowską społeczność, powstałych na terenie Polski. Ekspozycja opowiada o wybranych wątkach historii polskich Żydów oraz przybliża współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez aktywistów miejskich i stowarzyszenia lokalne.

W 12 sekcjach tematycznych odbiorcy i odbiorczynie dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W pokazie poruszone są także bardziej skomplikowane rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku. Wystawa jest dwujęzyczna. Teksty dostępne są w językach polskim i angielskim.

Wernisaż wystawy odbędzie się
11 sierpnia, o godz. 13:00
w ogrodzie WBP

przy udziale Anny Miczko z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Wernisaż uświetni recital pieśni żydowskich w wykonaniu:
Urszula Makosz - głos
Paweł Pierzchała - fortepian
Michał Półtorak - skrzypce, mandolina



Wystawę będzie można oglądać do 6 września
a towarzyszyć jej będą liczne wydarzenia dodatkowe:

16 sierpnia - spotkanie z Konstantym Gebertem oraz pokaz filmu "Niewinność"

21 sierpnia - zwiedzanie opolskiego kirkutu z Haliną Łabęcką, pokaz filmu "Mojżeszowe dziedzictwo"

23 sierpnia - pokaz filmu "Marek Edelman... i była miłość w getcie"

29 sierpnia - spotkanie z Moniką Braun wokół książki "Mona. Opowieśćo malarce" oraz finisaż wystawy prac Miry Żelechower-Aleksiun

30 sierpnia - pokaz filmu "Fokstrot"

6 września - spacer z dr. Maciejem Borkowskim śladami opolskich Żydów: Godzina 13:30, miejsce spotkania: ul. Barlickiego przy pomniku upamiętniającym zburzoną synagogę (na roku z ul. Piastowską przy żłobku)

(szczegóły po kliknięciu na poszczególne wydarzenia lub na www.wbp.opole.pl)

 

PELNO ICH NIGDZIE wyspa logo 1080x1080 Opole 1

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij