Spotkanie z Grzegorzem Płonką - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Grzegorzem Płonką

Grzegorz Płonka - muzyk, wokalista, publicysta, społecznik, popularyzator śląskiej kultury. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wokalista i lider zespołów: Grzegorz Płonka Trio, LIGOCIANIE i FANGA. W swym dorobku artystycznym posiada 6 płyt CD z autorskimi opracowaniami śląskiej muzyki tradycyjnej. Współpracował m.in. z Michałem Urbaniakiem, Józefem Skrzekiem, Józefem Brodą, Marcinem Pospieszalskim. 

Autor kilku książek oraz wielu publikacji prasowych. Autor scenariuszy dużych plenerowych imprez, m.in. widowiska powstańczego "Zaczęło się w Mysłowicach" (2019). Brał udział w  filmach dokumentalnych, dotyczących historii i kultury Śląska - „Zbuntowany Śląsk. Gawęda o walkach społecznych na Górnym Śląsku” oraz "Pięść i dynamit", w których zaśpiewał kilka pieśni tradycyjnych. Wystąpił w programie telewizyjnym "Wielkanoc na Śląsku", w którym prowadził rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz zaśpiewał własną kompozycję do słów Angelusa Silesiusa (tłum. Andrzej Lam) pt. "Cherubinowy wędrowiec I - O Zmartwychwstaniu".

Grzegorz Płonka za swą działalność popularyzującą śląską kulturę został uhonorowany między innymi:
- wyróżnieniem Narodowego Instytutu Kultury w Warszawie za zaangażowanie w organizację 23 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce pt: "Utracone dziedzictwo" (2015),
- tytułem "Hanys 2017" (2017),
- Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego (2018),
- Nagrodą im. Karola Miarki w województwie śląskim za rok 2020, przyznawaną przez Zarząd Województwa Ślaskiego.
- Nagrodą Prezydenta Miasta Katowic w dziedzinie kultury (2021)

Prowadzenie spotkania: Tomasz Kwiatek

24 listopada, godz. 17:00
Czytelnia
(ul. Piastowska 18)

Spotkanie odbywa się w ramach projektu "Horyzonty historii", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

mkidn1

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij