Spotkanie z Dionisiosem Sturisem - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Dionisiosem Sturisem

Dionisios Sturis – urodzony w Grecji, wychowany w Polsce. Dziennikarz, pisarz, reporter, podcaster. Przez ponad dekadę związany z radiem TOK FM, gdzie zajmował się polityką zagraniczną. Współpracował z „Gazetą Wyborczą”, „Dużym Formatem” i „Polityką”. Specjalista od Grecji i migracji. Autor licznych reportaży prasowych i radiowych oraz książek reporterskich, m.in. „Grecja. Gorzkie pomarańcze”, „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji”, „Gdziekolwiek mnie rzucisz”, a wraz z Ewą Winnicką „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” oraz „Władcy strachu”.  Jest również autorem książki o greckiej kuchni, „Kalimera”.
Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody Grand Press, Nagrody PAP im. Kapuścińskiego, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Za książkę Głosy (napisanej wspólnie z Ewą Winnicką) otrzymał nominację do nagrody dla Najlepszej Książki Reporterskiej roku przyznawanej w ramach Festiwalu Reportażu w Lublinie.
Laureat Bursztynowego Motyla, nagrody Konkursu im. Arkadego Fiedlera za „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji”.

W czerwcu ukazało się drugie, poszerzone wydanie jego reportażu „Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji

Już kiedyś przyjmowaliśmy uciekających przed wojną…
Po drugiej wojnie światowej w Polsce znalazła się liczna grupa greckich i macedońskich uchodźców, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną domową. Docierali do Polski statkami, pociągami i w bydlęcych wagonach – dorośli i dzieci oraz ranni partyzanci. Wśród przybyszów byli też dziadkowie i ojciec Dionisiosa Sturisa, reportera, który sześćdziesiąt lat później podjął próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, jak przyjęła ich komunistyczna Polska. Grecy szybko się w niej zadomowili, ich społeczności powstawały w wielu miastach, także w podkarpackim Krościenku, gdzie Grecy założyli swoją spółdzielnię rolniczą. Nazwali ją „Nowe Życie”.
Potomkowie tamtych uchodźców żyją z nami do dziś. Jednak to wciąż nieznany epizod naszej powojennej historii. „Nowe życie” to czuła próba odtworzenia tamtej księgi ludzkich losów, teraz, pięć lat po pierwszym wydaniu, bogatsza o kolejne rozdziały i nowe historie, budujące nieoczekiwane połączenia między uchodźcami z końca lat czterdziestych a tymi, którzy pojawiają się u naszych granic dzisiaj, kiedy na świecie toczą się nowe wojny.

26 września, godz. 18:00
namiot w ogrodzie WBP

Prowadzenie spotkania: Monika Ostrowska

 

Spotkanie odbywa się w ramach 6. Festiwalu Kultur i Języków Świata oraz projektu "Horyzonty historii", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

mkidn1

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij