Spotkanie z Katarzyną Łozą oraz projekcja filmu "Szczedryk" - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Katarzyną Łozą oraz projekcja filmu "Szczedryk"

W imieniu Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód i Wojewódzkiej  Biblioteki Publicznej w Opolu
zapraszamy na
FESTIWAL FILMOWY UKRAINA!

Katarzyna Łoza - warszawianka od 18 lat mieszkająca we Lwowie, który wciąż odkrywa, także przed innymi Polakami. Wieloletnia przewodniczka, założycielka biura wycieczkowego i bloga lwow.info, autorka artykułów prasowych poświęconych miastu i książki o Cmentarzu Łyczakowskim. Chętnie podróżuje po mało znanych zakątkach Ukrainy i świata.
Jej książka "Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy" opowiada o kraju pełnym kontrastów: powstałym na micie kozactwa, lecz rozdartym między Wschodem a Zachodem. Tutaj tożsamość narodowa nie zawsze łączy się ze znajomością języka, a najszybszym testem na to, czy jesteś swój, pozostaje pytanie: czyj Krym?
Ta książka to słodko-gorzka podróż po kraju, gdzie jednocześnie chodzi się do cerkwi i wróżki, w szafie obok tradycyjnej soroczki wisi futro, a smak sałatki warzywnej miesza się z kawiorem i kiszonym arbuzem. Autorka opowiada o miejscach pełnych turystów i miastach, o których nikt nie mówi, o realiach życia w kraju w stanie wojny, o bogatej kuchni i pustych portfelach. Przemierzając górskie szlaki Zakarpacia, wybrzeże Morza Czarnego i postkomunistyczne blokowiska w Charkowie, odkrywa blaski oraz cienie współczesnej Ukrainy.
Jeszcze przez kilka miesięcy cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na działalność Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA.

Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu „Szczedryk”, reż. Olesya Morgunets-Isaenko

„Szczedryk” to historia o trzech rodzinach – ukraińskiej, polskiej i żydowskiej – o ich wspólnym życiu w dużym domu w Stanisławowie w latach 1938-1944. Kiedy Sowieci, a później Niemcy okupują miasto, Żydzi i Polacy są prześladowani i mordowani. Ukraińska nauczycielka, poświęcając swoje życie, ratuje dzieci sąsiadów i własna córkę…
Film oparty jest o reminiscencje Teresy, słynnej nowojorskiej piosenkarki, która została wtedy uratowana. Wspomina te wydarzenia w noc Bożego Narodzenia, czekając na lot do Jarosławy – Ukrainki, z którą wspólnie przeżyła wojnę. Jedyne, co Teresie zostało z tamtych czasów, to pieśń ukraińska – "Szczedryk". Teraz marzy o śpiewaniu go razem z Jarosławą…

29 czerwca, godz. 18:00
Ogród WBP

FESTIWAL FILMOWY UKRAINA W OPOLU I NA OPOLSZCZYŹNIE jest dofinansowany z budżetu miasta Opola oraz województwa opolskiego.

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij