Wystawa Urok kresowych rezydencji - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Wystawa Urok kresowych rezydencji

Ikonograficzne dzieła Napoleona Ordy - powstańca listopadowego, działacza emigracyjnego, kompozytora, rysownika i akwarelisty - dokumentujące wygląd bardzo często niezachowanych zabytków kresowej architektury: zamków, pałaców i dworów, a także kościołów oraz klasztorów na wystawie

w Galerii WuBePe

od 15.06. do 29.07.2022

Wernisaż 15.06.2022  
godz. 13.00 
Galeria WuBePe

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na  wystawę z cyklu Z Kresowego albumu. Tym razem ekspozycja poświęcona jest kresowym rezydencjom, utrwalonym w dziele Napoleona Ordy (1807-1883) – Album widoków guberni grodzieńskiej, wileńskiej, mińskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej i kijowskiej, przedstawiający miejsca historyczne z czasów wojen [...] oraz przedhistoryczne [...] również stare ruiny zamków obronnych i piękne rezydencje świadczące o przeszłości i cywilizacji tego kraju. Album widoków historycznych Polski poświęcony Rodakom. Dzieło zostało zakupione w ramach dotacji, którą w 2021 roku biblioteka otrzymała od Samorządu Województwa Opolskiego z przeznaczeniem na zakup zbiorów zabytkowych.

Widoki pałaców, zamków, czy też ich ruin, których rysunki z natury sporządził Napoleon Orda, a wydał w postaci litografii Maksymilian Fajans w 1875 roku, z pewnością zauroczą nie tylko miłośników kresowej architektury. Również historycy i bibliofile, dzięki opisom kresowych rezydencji, zamieszczonym w 11. tomach dzieła Romana Aftanazego, będą mieli okazję odbyć podróż w przeszłość.

Podczas wernisażu  dr Agnieszka Knychalska-Jaskulska z Ossolineum wygłosi wykład „Rezydencje kresowe w relacjach właścicieli-warsztat badawczy Romana Aftanazego, autora Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej”.

Udostępnij