Spotkanie z Arturem Andrusem - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Arturem Andrusem

Artur Andrus – wieloletni dziennikarz radiowej „Trójki”, obecnie RMF Classic. Lubiany konferansjer, poeta, autor i wykonawca piosenek. Dużą popularność przyniosły mu występy
w serialu kabaretowym Spadkobiercy oraz komentarze w publicystyczno-satyrycznym Szkle kontaktowym w TVN24.
W dorobku także platynowe albumy studyjne "Myśliwiecka" i "Cyniczne córy Zurychu" oraz książki w tym m.in.: "Popisuchy", "Każdy szczyt ma swój Czubaszek", "Boks na Ptaku", "Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych".
Laureat tytułu Mistrz Mowy Polskiej.

Podczas swoich występów Artur Andrus odwiedził wiele zakątków Polski. Z tych wyjazdów przywiózł nie tylko wspomnienia, lecz także lokalne gazety, które skrzętnie przechowuje w czarnym pudełku.Te zbiory posłużyły mu jako inspiracja do tworzenia skrzących się absurdalnym humorem „Ballad dziadowskich”, stylizowanych na pieśni podwórzowe. Spora porcja tych ballad, opatrzonych barwnymi opowieściami zdradzającymi kulisy ich powstania, została zebrana w książce "Antylopa z Podbeskidzia".

W marcu 2022 r. ukazała się - napisana wspólnie z Wojciechem Zimińskim - książka "A koń w galopie nie śpiewa".

"Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie, niż się ich śniło waszym filozofom. Wychodząc z tego założenia, postanowiliśmy opisać część z tych rzeczy, które się nikomu nie przyśniły. Ani filozofom, ani szlifierzom, ani nawet zdunom.
Snując wątek hippiczno-botaniczny, postanowiliśmy powołać do życia nowy kierunek literacki, czyli "realizm paniczny".
Kto gustuje w historiach kryminalnych, będzie usatysfakcjonowany, ponieważ nawet po zakończeniu nie wiadomo do końca, dlaczego takie zdumiewające wydarzenia były treścią tej opowieści".

Prowadzenie spotkania: Donat Przybylski

11 maja, godz. 17:00
namiot w ogrodzie WBP

 

Spotkanie odbędzie się w ramach piątej edycji Zaczytanego Opolskiego - akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij