Pokaz filmu "Dowód tożsamości" oraz spotkanie z Mikołajem Grynbergiem - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Pokaz filmu "Dowód tożsamości" oraz spotkanie z Mikołajem Grynbergiem

Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009) i Auschwitz – co ja tu robię? (2010). Wydał trzy zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018) oraz dwa tomy prozy: Rejwach (2017) i Poufne (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019), finalista Nagrody Literackiej Nike (2018). Jego książka Rejwach zdobyła tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej przyznawany przez Klub Księgarza.

Niezwykle szczere i przenikliwe rozmowy, zebrane w publikacjach "Ocaleni z XX wieku", "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" i "Księga wyjścia" stały się punktem wyjścia do wspólnego projektu Mikołaja Grynberga i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – filmu dokumentalnego „Dowód tożsamości”.

Zaproszeni do udziału w nim bohaterowie znów mierzą się z pytaniami, ale tym razem przy włączonej kamerze.

Rozmówcy Grynberga reprezentują wszystkie żyjące dzisiaj w Polsce pokolenia Żydów – również to pokolenie, które nie miało bezpośredniej styczności z Ocalałymi ze swoich rodzin.

Film jest próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu, ale też okazją do przyjrzenia się, jak ewoluuje nasza pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków. Pokazuje szeroką panoramę postaw i doświadczeń – rozmówcy pochodzą zarówno z wielkich miast, jak i polskiej prowincji. Przyglądamy się nie tylko historii ich rodzin oraz indywidualnym losom, padają także pytania o teraźniejszość, o antysemityzm. Jak sobie z nim radzą? Czy sobie radzą?

Nie jest to jednak tylko i aż kolejny film o polskich Żydach.
To obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy.
O to, kim jesteśmy.
O rodzinę, o nasze lęki i marzenia.
O Polskę.

Na pokaz filmu „Dowód tożsamości” oraz spotkanie z Mikołajem Grynbergiem zapraszamy

6 kwietnia
godz. 18:00 - pokaz filmu "Dowód tożsamości" (UWAGA: tylko na żywo)
po filmie, ok. 18:50 - spotkanie z jego reżyserem, Mikołajem Grynbergiem (na żywo oraz w transmisji online)

namiot w ogrodzie WBP

Prowadzenie spotkania: Tomasz Siniew

 

Spotkanie organizowane w ramach pokazu specjalnego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij