Wystawa Józef Wybicki 1747-1822 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Wystawa Józef Wybicki 1747-1822

W 2022 r. mija: 200 lat od daty śmierci i 275 lat od urodzin Józefa Wybickiego oraz 225 lat od powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech.

Józef Rufin Wybicki, herbu Rogala urodził się 29 września 1747 r. w Będominie na Kaszubach, a zmarł 10 marca 1822 r. w Manieczkach. Został pochowany przy kościele w Brodnicy. Obecnie spoczywa w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Karierę polityczną rozpoczął od udziału w elekcji królewskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku. W 1780 r. został jego szambelanem. Do historii przeszła jego protestacja zgłoszona w trakcie sejmu repninowskiego w 1768 roku, która przez współczesnych uznawana jest za jedno z pierwszych działań Konfederacji Barskiej, do której Wybicki dołączył. Na krótko wycofał się z polityki osiadając w Manieczkach, które zakupił m.in. wraz z wsią Psarskie w 1781 r. W tej pierwszej miejscowości mieszkał, tworzył utwory literackie oraz założył rodzinę.

Wkrótce powrócił do polityki będąc m.in. przedstawicielem miast na sejmie w 1791 r. Po interwencji rosyjskiej i zwycięstwie targowiczan wziął udział w tajnych przygotowaniach do wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej. Po upadku insurekcji wyjechał do Paryża, gdzie dzięki jego staraniom udało się uzyskać zgodę na utworzenie wojska polskiego u boku Francji. W lipcu 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech napisał "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", która od 1927 roku jest polskim hymnem narodowym.

To Józef Wybicki z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim napisali odezwę do Polaków powołującą się na słowa Napoleona oraz stworzyli zręby Księstwa Warszawskiego. W tej namiastce wolnej Polski Wybicki został wojewodą i senatorem.

14 października ubiegłego roku, podczas posiedzenia Sejmu posłowie zadecydowali o ustanowieniu 2022 Rokiem Józefa Rufina Wybickiego.

W związku z powyższym p. Aleksandra Bełkot z Biblioteki Muzycznej w Opolu przygotowała wystawę prezentującą sylwetkę Józefa Wybickiego.
Na 10 planszach, przedstawiła jego rodowód, życie osobiste, działalność polityczną, twórczość oraz okoliczności powstania dzisiejszego Hymnu Narodowego – Mazurka Dąbrowskiego.

Wystawa będzie prezentowana do końca lutego 2022 r.
w Małej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
przy ul. Piastowskiej 18

Udostępnij