Spotkanie z ks. prof. dr. hab. Stanisławem Rabiejem i Haliną Łabęcką - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z ks. prof. dr. hab. Stanisławem Rabiejem i Haliną Łabęcką

Halina Łabęcka oraz ks. Stanisław Rabiej spacerując po opolskim cmentarzu żydowskim dokumentują macewy, odczytują umieszczone na nich inskrypcje – i na ich podstawie opowiadają nam nie tylko o kulturze i zwyczajach żydowskich, ale także o ludziach, którzy na opolskim kirkucie spoczywają i którzy na przestrzeni wieków stanowili istotną część społeczeństwa. Z tego z kolei składa nam się obraz Opola XIX oraz początku XX wieku.

 „Opolski cmentarz żydowski w XX wieku” to druga część wspólnej publikacji ks. Stanisława Rabieja oraz Haliny Łabęckiej, domykająca historię opolskiego kirkutu.

Ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej – duchowny Kościoła rzymsko-katolickiego, profesor nauk teologicznych, specjalista w zakresie antropologii teologicznej, teologii dogmatycznej, ekumenizmu. Wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. W latach 2001-2005 – profesor wizytujący na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Karola w Pradze, od 2014 roku profesor wizytujący na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Autor ponad 100 prac naukowych, w tym 15 monografii, m.in. „Judaica Opola”, „Dlaczego dwie synagogi w Opolu?” czy „Beit Hillel i Beit Shammai – dwa oblicza szkoły rabinackiej”.

Halina Łabęcka – absolwentka studiów historycznych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, doktorantka na Uniwersytecie Opolskim. Pracowała w Dziale Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, w Wojewódzkim Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków Katowicach, a następnie w Pracowni Dokumentacji Konserwatorskich „Antiqua” w Bytomiu i Budzowie.
Zajmowała się  przede wszystkim badaniami zabytków Opolszczyzny. Zorganizowała i prowadziła przez 10 lat Koło Opieki nad Zabytkami w Kluczborku.
Od kilkunastu lat opracowuje dokumentację konserwatorską cmentarzy – głównie żydowskich – województwa opolskiego.

8 listopada, godz. 17:00
namiot w ogrodzie WBP

 

Udostępnij