Opolskie Laboratorium Kultur: Dziedzictwo Żydów na Górnym Śląsku - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Opolskie Laboratorium Kultur: Dziedzictwo Żydów na Górnym Śląsku

Dziedzictwo Zydow - strona www.jpg

Opolskie laboratorium kultur: Dziedzictwo Żydów na Górnym Śląsku

Przedwojenna społeczność żydowska w Opolu była stosunkowo nieliczna, mimo to jednak żyjący tu Żydzi włożyli ogromny wkład w rozwój miasta: wielu z nich było kupcami, przedsiębiorcami czy fabrykantami. Po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej opolska gmina żydowska już się nie odrodziła, do dziś jednak w przestrzeni miejskiej odnajdziemy ślady życia i działalności tej społeczności.

Zapraszamy na rozmowę z Haliną Łabęcką, znawczynią dziedzictwa i historii górnośląskich Żydów oraz autorką przewodnika po opolskim cmentarzu żydowskim. Spotkanie moderować będzie Waldemar Gielzok - tłumacz i prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. Spotkanie będzie wstępem do spaceru po opolskiej nekropolii przy ul. Granicznej, na której autorka zaprezentuje kilka ciekawszych nagrobków oraz postaci z dawnej społeczności żydowskiej.

Wydarzenie rozpocznie się we wtorek, 8 lipca 2025 r., o godzinie 14:30 w siedzibie Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce (oddział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu). Po rozmowie udamy się na cmentarz żydowski przy ul. Granicznej. Udział jest bezpłatny; uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności: telefonicznie pod numerem +48 77 407 50 12 lub mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy serdecznie!

Wydarzenie realizowane jest w ramach zadania publicznego „Opolskie Laboratorium Kultur” współfinansowanego przez Województwo Opolskie.

Udostępnij