Wyszukaj wydarzenie
Spotkanie autorskie z prof. dr hab. Dorotą Simonides "Licho nie śpi, ludowa wizja świata"
Prof. dr hab. Dorota Simonides – polska folklorystka, wykładowczyni akademicka, polityk, profesor nauk humanistycznych. Ukończyła w 1955 studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1962 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Habilitowała się w 1970 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W 1977 została profesorem nadzwyczajnym, a w 1985 profesorem zwyczajnym. W latach 1974–1992 była profesorem na UWr. Przez około 30 lat kierowała Katedrą Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego. Członkini polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych, m.in.: International Society for Folk-Narrative Research oraz International Society for Etnology and Folklore, członkini honorowa towarzystwa Schweizerische Gesellschaft für Volkskunde w Zurychu, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, członkini Komisji Historycznoliterackiej Oddziału Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Katowicach, członkini rad naukowych Instytutu Śląskiego w Opolu i Śląskiego Instytutu Naukowego w Katowicach.
W latach 1980–1985 pełniła mandat posłanki VIII kadencji Sejmu PRL (do 1984 należała do klubu parlamentarnego Stronnictwa Demokratycznego; razem z m.in. Hanną Suchocką i Janem Janowskim głosowała przeciwko delegalizacji „Solidarności”, do której przystąpiła w 1980 r.), w latach 1990–2005 senator I, II, III, IV i V kadencji (w 1990-93 przewodnicząca Komisji do Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz członkini Komisji Spraw Zagranicznych). W 1992-99 pełniła obowiązki wiceprezydentki Komitetu Praw Człowieka, Mniejszości i Demokracji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej (OBWE). Wyróżniona m.in. odznakami „Za Zasługi dla miasta Opola”, „Zasłużonemu Opolszczyźnie” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1980), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyżem Kawalerskim (1979), Krzyżem Oficerskim (1990) i Krzyżem Komandorskim (2013) Orderu Odrodzenia Polski, Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za pracę nad współżyciem polskiej większości i niemieckiej mniejszości w Polsce (2001). W 2008 Uniwersytet Opolski przyznał jej tytuł doktora honoris causa, w tym samym roku otrzymała również tytuł honorowego obywatela województwa opolskiego.
20.02.2025
17:00
Namiot WBP, ul. Piastowska 20
Moderatorka spotkania prof. dr hab. Janina Hajduk-Nijakowska
*Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu