Spotkanie autorskie z Marianem Buchowskim - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie autorskie z Marianem Buchowskim

Marian Buchowski - ur. 30 listopada 1943 w Januszewicach. Od 1945 r. w Dąbrowie Górniczej; matura (1961) w tamtejszym II LO im. S. Żeromskiego. Ukończył Studium Nauczycielskie w Raciborzu (biologia), filologię polską i podyplomowe studia z zakresu psychologii wpływu społecznego (Uniwersytet Opolski). Pracował jako nauczyciel w Grodkowie (woj. opolskie), redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego „Opole” i „Trybuny Opolskiej”, rzecznik prasowy wojewody opolskiego, kierownik działu PR w Elektrowni OPOLE, wykładowca dziennikarstwa w Uniwersytecie Opolskim. Członek Związku Literatów Polskich. Debiutował w „Trybunie Opolskiej” (1963). Publikował m.in. we „Współczesności”, „Życiu Literackim”, „Twórczości”, „Odrze”, „Kulturze”, „Polityce”, „Śląsku”, „Indeksie”. Laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Nagroda „Życia Literackiego” za rok 1977
  • Nagroda Wojewódzka (1977)
  • Nagroda im. Jana Łangowskiego (1981)
  • Nagroda im. Ksawerego Pruszyńskiego (nadana przez Krajowy Klub Reportażu, 1988)
  • Wojewódzka Nagroda Artystyczna (1989)
  • Odznaka honorowa „Za zasługi dla Województwa Opolskiego” (2014)

Promocja książki “Rondo. Opolskie fragmenty przeprawy z PRL do RP”, Wydawca Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu.

Zszokowany, ze trzy razy czytałem ten wywiad udzielony przez Kirsteina opolskiej „Gazecie Wyborczej”, a niektóre sformułowania chyba nawet po kilkanaście. Moja recenzja po lekturze była krótka: w takim razie, panie Kirsteinie, koniec naszej znajomości, a co najmniej dożywotnia w niej przerwa. Wywiad wprawdzie dotyczył profesora Stanisława Niciei, ale poczułem się, jakby ten paszkwil także mnie dotyczył, bo z młodszym o pięć lat Staszkiem Nicieją szliśmy przez PRL – każdy sobie – bardzo podobną trasą, te same znaki drogowe nam się nie podobały, obaj nie widzieliśmy sensu przycupnięcia wśród obserwatorów wysiadujących na poboczach…

(fragment książki)

Moderator spotkania prof. dr hab. Bogusław Nierenberg

Fragmenty książki będzie czytał Andrzej Czernik (Teatr EKOSTUDIO)

25.10.2024
godz. 17:00
Namiot w ogrodzie WBP, ul. Piastowska 20

*Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu

Udostępnij