Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Opolska Biblioteka Cyfrowa to inicjatywa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu uruchomiona dzięki wsparciu finansowemu z Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Mecenat 2009. Oficjalnie otwarcie odbyło się 5 maja 2010 roku.

OBC posiada w pełni wyposażoną pracownię (sprzęt digitalizacyjny i archiwizujący oraz wymagane oprogramowanie) i jest obsługiwana przez wykwalifikowanych pracowników.
Prezentowanie cennych zasobów biblioteki na stronie internetowej umożliwia udostępnienie ich szerokiemu gronu czytelników przy jednoczesnej ochronie oryginałów. Tym samym zbiory dotyczące Opolszczyzny (choć nie tylko) trafiają nie tylko do dotychczasowych odbiorców - studentów i pracowników naukowych z humanistycznych kierunków uczelni, pasjonatów historii z kraju i zagranicy opracowujących monografie swoich rodzinnych miejscowości, ale każdego do użytkownika internetu, nawet z najmniejszej miejscowości.


Zasób Opolskiej Biblioteki Cyfrowej składa się z kolekcji: dziedzictwa narodowego (starodruków, rękopisów, grafik, kartografii), regionaliów (książek, czasopism, druków ulotnych, pocztówek) oraz zbiorów współczesnych (książek i czasopism związanych z regionem, przekazywanych na mocy umów licencyjnych i wydawanych przez WBP). Opolska Biblioteka Cyfrowa posiada w pełni wyposażoną pracownię (sprzęt digitalizacyjny i archiwizujący oraz wymagane oprogramowanie) i jest obsługiwana przez wykwalifikowanych pracowników.

W roku 2016 powstało Konsorcjum Opolskiej Biblioteki Cyfrowej skupiające instytucje kultury z województwa opolskiego, które zamieszczają swoje zbiory na stronie www.obc.opole.pl.

obc

 

Udostępnij