3 grudnia gościliśmy dr. hab. Piotra Gołdyna - historyka wychowania, pedagoga i autora ponad dwustu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Był wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektorem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Obecnie jest związany z Uniwersytetem Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Polonia Maior Orientalis”. Podczas spotkania odbyła się promocja najnowszej książki "Życie codzienne nauczycieli w II RP".
Spotkanie moderował dr hab. Marek Białokur, prof. UO.
Życie codzienne nauczycieli w II RP, Państwowy Instytut Wydawniczy. Jak wyglądało życie przedwojennego nauczyciela? Dr hab. Piotr Gołdyn analizuje życie codzienne polskich, ukraińskich i czeskich nauczycieli, także w Autonomii Śląskiej. Opisuje status materialny i społeczny pedagogów, ich wykształcenie, kariery i warunki pracy na tle przedwojennego systemu oświaty, programu nauczania i metodologii. Wskazuje na trudną dziś do wyobrażenia skalę wyzwań w odrodzonym państwie, w którym brak lokali, ubóstwo wyposażenia i problemy z podręcznikami okazały się niczym wobec spustoszeń, jakie poczyniły rusyfikacja i germanizacja.
Spotkanie odbyło się w ramach wniosku ”Miejsce dla historii” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
fot. Katarzyna Hermasz / WBP