26 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyły się warsztaty z malowania wzoru opolskiego na bombkach, prowadzone przez Sabinę Karwat ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wzór opolski, podobnie jak kroszonkarstwo, z którego się wywodzi, ma długą i bogatą tradycję w województwie opolskim. W regionie tym działali i wciąż działają twórcy ludowi, którzy z pasją pielęgnują tę unikalną tradycję. Wzór opolski, znany z porcelany, jest obecnie przenoszony na wiele przedmiotów dekoracyjnych oraz codziennego użytku, stanowiąc element promujący nasz region i wyróżniający go na mapie kulturalnej Polski.
W warsztatach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu. Celem tych zajęć było przybliżenie tradycji i historii wzoru opolskiego,
który w 2019 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego kraju. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zapoznać się z techniką malowania, ale również z bogatym dziedzictwem kulturowym swojego regionu.
Spotkanie realizowane w ramach wniosku ”Miejsce dla historii” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
fot. Katarzyna Hermasz / WBP