Zdjęcia ze spotkania z Marianem Buchowskim (25.10.2024) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

25 października w Wojewódzka Biblioteka Publiczna Opole odbyła się promocja książki pt. "Rondo. Opolskie fragmenty przeprawy z PRL do RP" autorstwa Mariana Buchowskiego. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać fragmentów książki Andrzeja Czernika Teatr Ekostudio . Spotkanie prowadził prof. dr hab. Bogusław Nierenberg.

Marian Buchowski - ur. 30 listopada 1943 w Januszewicach., od 1945 r. w Dąbrowie Górniczej; matura (1961) w tamtejszym II LO im. S. Żeromskiego. Ukończył Studium Nauczycielskie w Raciborzu (biologia), filologię polską i podyplomowe studia z zakresu psychologii wpływu społecznego (Uniwersytet Opolski). Pracował jako nauczyciel w Grodkowie (woj. opolskie), redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego „Opole” i „Trybuny Opolskiej”, rzecznik prasowy wojewody opolskiego, kierownik działu PR w Elektrowni OPOLE, wykładowca dziennikarstwa w Uniwersytecie Opolskim. Członek Związku Literatów Polskich. Debiutował w „Trybunie Opolskiej” (1963). Publikował m.in. we „Współczesności”, „Życiu Literackim”, „Twórczości”, „Odrze”, „Kulturze”, „Polityce”, „Śląsku”, „Indeksie”. Laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Nagroda „Życia Literackiego” za rok 1977
  • Nagroda Wojewódzka (1977)
  • Nagroda im. Jana Łangowskiego (1981)
  • Nagroda im. Ksawerego Pruszyńskiego (nadana przez Krajowy Klub Reportażu, 1988)
  • Wojewódzka Nagroda Artystyczna (1989)
  • Odznaka honorowa „Za zasługi dla Województwa Opolskiego” (2014)

"Zszokowany, ze trzy razy czytałem ten wywiad udzielony przez Kirsteina opolskiej „Gazecie Wyborczej”, a niektóre sformułowania chyba nawet po kilkanaście. Moja recenzja po lekturze była krótka: w takim razie, panie Kirsteinie, koniec naszej znajomości, a co najmniej dożywotnia w niej przerwa. Wywiad wprawdzie dotyczył profesora Stanisława Niciei, ale poczułem się, jakby ten paszkwil także mnie dotyczył, bo z młodszym o pięć lat Staszkiem Nicieją szliśmy przez PRL – każdy sobie – bardzo podobną trasą, te same znaki drogowe nam się nie podobały, obaj nie widzieliśmy sensu przycupnięcia wśród obserwatorów wysiadujących na poboczach…"

(fragment książki)

 

fot. Natalia Nosova / WBP 

*Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu

Udostępnij