2 października odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Tutaj serce można zgubić”. Warszawa na przedwojennych pocztówkach ze zbiorów WBP w Opolu.
W 2021 roku zbiory specjalne naszej Biblioteki powiększyły się o album zpocztówkami przedwojennej Warszawy. Wystawa „Tutaj serce można zgubić…” prezentuje ponad 150, nigdy wcześniej nie prezentowanych szerokiej widowni, widoków. Zobaczyć na nich można stolicę w różnych jej obliczach. Stare karty pocztowe uwieczniły liczne ulice, kościoły, dworce, hotele, parki i ogrody; życie codzienne mieszkańców, a także wydarzenia polityczne i kulturalne Warszawy. Oglądając przedwojenne widoki Alei Jerozolimskich, Ujazdowskich, ulicy Marszałkowskiej, licznych kościołów, cerkwi, Biblioteki Załuskich, hotelu Bristol czy Placu Zamkowego przyglądamy się miastu, którego w dużej części już nie ma.
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w namiocie WBP, podczas którego zostały wygłoszone wykłady pracowników Oddziału Zbiorów Specjanych i Zabytkowych WBP w Opolu:
Barbara Giedrojć "Pierwsza Wystawa Kart Pocztowych w Warszawie 1900 r." - w swoim wystąpieniu przybliżyła znaczenie pocztówki dla kultury i sztuki XX wieku, a także pokazała, jak pocztówki stały się nośnikiem informacji i sztuki.
Damian Drzazga "Gebethner i Wolff - historia pewnego wydawnictwa" - opowiadał o kluczowej roli, jaką wydawnictwo odegrało w promocji literatury polskiej oraz o jego wpływie na rozwój rynku wydawniczego w Polsce, zwracając uwagę na interesujące anegdoty związane z jego działalnością.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Miejsce dla historii”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
fot. Dagmara Szeląg, Natalia Nosova, Katarzyna Hermasz / WBP