Zdjęcia z wykładu szkoleniowego „Literatura afrykańska wydawana w Polsce” (28.06.2024) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

28 czerwca odbył się wykład szkoleniowy „Literatura afrykańska wydawana w Polsce”.

Prelekcję poprowadziła dr hab. Renata Diaz-Szmidt – adiunkt w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, w którym kieruje Zakładem Interdyscyplinarnych Badań nad Krajami Języka Portugalskiego. Wykłada również na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Od października 2021 r. jest przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego (PTAfr), a od stycznia 2024 r. kieruje także Ośrodkiem Badań Portugalistycznych im. Pauliny Chiziane na UW. Przebywała na stypendiach naukowych oraz pracowała na uczelniach zagranicznych, m.in. w Portugalii (Lizbona) oraz w Hiszpanii (Santiago de Compostela, Grenada). Odbyła podróże badawcze do Kamerunu i Mozambiku. Naukowo zajmuje się literaturami dawnych kolonii Hiszpanii i Portugalii w Afryce, głównie literaturami Gwinei Równikowej, Angoli i Mozambiku. Jest autorką książek: Muthiana orera, onroa vayi? Dokąd idziesz, piękna kobieto? Przemiany tożsamości kobiecej w powieściach mozambijskiej pisarki Pauliny Chiziane (2010), Gdzie jesteś, Gwineo? Próby kształtowania tożsamości narodowej w twórczości pisarzy z Gwinei Równikowej (2017), także współautorką i współredaktorką książek poświęconych literaturom afrykańskim pisanym w językach europejskich: Kalejdoskop afrykański. Problematyka tożsamości w literaturach Afryki przełomu XX i XXI wieku (2012), Współczesne literatury afrykańskie i inne teksty kultury w świetle badań postkolonialnych (2015), Intelektualiści afrykańscy wobec doświadczenia dyktatur (2018) oraz dwóch tomów redagowanych w języku portugalskim poświęconych studiom luzytanistycznym.

Wykład został zrealizowany w ramach planowanych inicjatyw dla moderatorów DKK zgodnie z projektem „Dyskusyjne Kluby Książki 2024 w woj. opolskim”.

 

Fot. Natalia Nosova / WBP 

Udostępnij