Zdjęcia ze spotkania z Martą Abramowicz 10.06.24 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Marta Abramowicz – dziennikarka, badaczka, jedna z najbardziej cenionych w Polsce ekspertek pracujących na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczenia. Autorka dwóch największych przeprowadzonych do tej pory na terenie Polski badań skupiających się na sytuacji społeczności LGBT. Absolwentka psychologii i Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Wieloletnia wiceprezes i prezes organizacji pozarządowej Kampania Przeciw Homofobii. Była redaktor naczelna Portalu MultiKulti, koordynatorka kampanii społecznej „Niech nas zobaczą” i wielu projektów edukacyjnych. Sztuki reporterskiej uczyła się pod okiem Hanny Krall. Zaczynając od lekkich tekstów gazetowych, potem naukowych, w 2016 r. opublikowała swój pierwszy reportaż Zakonnice odchodzą
po cichu, przeniesiony na deski Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu przez reż. Darię Kopiec. Kolejne pozycje, także wydane przez Krytykę Polityczną to Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica (2018) oraz Irlandia wstaje z kolan (2023) – finalistka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wszystkie książki autorki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i empatię, z jaką pisze ona o swoich bohaterkach i bohaterach.

Spotkanie odbyło się w ramach ósmej  edycji Zaczytanego Opolskiego .

„Zaczytane Opolskie” to projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobie Marszałka Andrzeja Buły oraz Wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez dyrektorkę Agnieszkę Kamińską, a realizowany przez WBP w Opolu i biblioteki całego regionu.


fot. Katarzyna Hermasz / WBP

Udostępnij