Zdjęcia ze spotkania z Konstantym Gebertem (16.08.2023) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

16 sierpnia naszym gościem był Konstanty Gebert - autor podcastu Ziemia zbyt obiecana, dziennikarz, publicysta, w stanie wojennym publikujący pod pseudonimem Dawid Warszawski. Przez niemal 33 lata dziennikarz „Gazety Wyborczej” - był jej korespondentem podczas wojny w Bośni, a przy tym współpracownikiem specjalnego sprawozdawcy ONZ Tadeusza Mazowieckiego, relacjonował też wydarzenia m.in. z Turcji, Indii (Kaszmir) i Birmy, przez lata śledził konflikt izraelsko-palestyński, badał skutki ludobójstwa w Rwandzie.
Był jednym z architektów odrodzenia życia żydowskiego w Polsce, współzałożycielem niezależnego Żydowskiego Uniwersytetu Latającego i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz twórcą i pierwszym naczelnym żydowskiego miesięcznika „Midrasz”.
Od 2022 roku stały współpracownik „Kultury Liberalnej”.
Autor książek, m.in. o obradach Okrągłego Stołu i o wojnie w Bośni, o europejskim XX wieku i o polskich Żydach. Za esej „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”, został uhonorowany Nagrodą im. Beaty Pawlak, Nagrodą Klio, Nagrodą im. Marcina Króla oraz nominowany do Literackiej Nagrody NIKE.

W maju, przy okazji 75-lecia powstania Państwa Izrael ukazała się jego książka „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela”.

Spotkanie poprowadziła Monika Ostrowska.

Na polski język migowy tłumaczyła Iwona Błaszczyk.

 

Zapis spotkania można obejrzeć TUTAJ

Spotkanie zorganizowano w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie plenerowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Pełno ich nigdzie"

PELNO ICH NIGDZIE wyspa logo 1080x1080 Opole 1

fot. Dagmara Szeląg / WBP

Udostępnij