Wenezuela jeszcze w drugiej połowie XX wieku była jednym z najzamożniejszych państw Ameryki Południowej. Dziś to kraj pogrążony w głębokim kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym. Szaleje hiperinflacja, brakuje wody pitnej i benzyny, nie ma śladu po dawnych bogactwach.
Tomáš Forró, reporter od lat obserwujący Wenezuelę, wyrusza do kopalni złota w tak zwanym Łuku Górniczym, gdzie ogniskują wszystkie problemy. To tam codziennością są brutalne walki między armią, lewicową partyzantką, tajną policją i broniącymi niezależności Indianami. Opisuje także katastrofalne skutki wydobycia złota i realne zagrożenie zatrucia dopływów największych rzek regionu – Orinoko i Amazonki.
Gorączka złota to wstrząsający reportaż o tym, że do głębokiego upadku całego kraju nie jest potrzebna niszcząca wojna ani wielka katastrofa naturalna – wystarczą zwykłe zaniedbania i rozwiązywanie problemów na skróty.
Tomáš Forró zabiera czytelników w podróż do źródeł kryzysu, o którym Europa zdążyła już zapomnieć. W żywy i rzetelny sposób pokazuje złożoność Wenezueli, kraju aż boleśnie pełnego sprzeczności: walka o złoto, ropę i wpływy, zwyrodniały kapitalizm, chciwość polityków, dysfunkcyjne państwo, zmiany klimatyczne i nierówności społeczne. Forró nie szuka ulubieńców, nie włącza taryfy ulgowej. Opowiada historię, która wprowadza w dyskomfort – a to wtedy zaczyna się prawdziwe dziennikarstwo. Jest w tym reportażu dużo prawdy o Wenezueli, o ludziach, o świecie. I o nas samych, również w Polsce.
Mateusz Mazzini