„KOBIETY, KTÓRE CHCĄ WIĘCEJ” - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 „KOBIETY, KTÓRE CHCĄ WIĘCEJ” - projekt realizowany w ramach programu "Partnerstwo dla książki".


 

W 100-lecie wprowadzenia praw kobiet Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaproponowała w 2018 roku cykl imprez pod wspólnym hasłem „Kobiety, które chcą więcej”. Poprzez spotkania, warsztaty, wystawy, koncerty, lekcje biblioteczne pokazujemy Opolankom wybitne Polki, które osiągnęły wyżyny mistrzostwa w swojej pracy i są aktywne na różnych polach działalności literackiej, artystycznej, popularyzującej naukę, chcemy także zainspirować panie do rozwijania własnej twórczości i pasji.

8 maja - Jolanta Szostak, artystka należąca do Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”, zaprezentowała w Galerii WuBePe wystawę malarstwa
i rysunku „Szare myśli o kolorze”.

9 maja - w ramach 9. Forum Opolskich Środowisk Literackich odbyło się spotkanie
z bohaterkami reprezentującymi różne dziedziny życia − literaturę, naukę, dziennikarstwo, teatr i muzykę. Gośćmi biblioteki były: poetka Elżbieta Lisak-Duda, historyk prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, dziennikarka radiowa Danuta Starzec, aktorka Teatru im. J. Kochanowskiego Arleta Los-Pławszewska i Basia Beuth, artystka tworząca piosenki poetyckie.

19 lipca - wakacyjną przerwę nasze czytelniczki wykorzystały na edukację i wzięły udział w warsztatach genealogicznych „Podróż w krainę przodków” prowadzonych przez Agnieszkę Misiurską ze stowarzyszenia Opolscy Genealodzy.

7 września - spotkanie z pisarką i dziennikarką Anną Dziewit-Meller, autorką książek
o kobietach, które w swoim życiu zrobiły naprawdę wiele: „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” oraz „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże
w spódnicy”.

13 września - zespół imprez pod wspólnym tytułem „Świat oczami kobiet”. Warsztaty „Kobiety na trzech kontynentach” prowadził Piotr Kowalczyk, geograf, podróżnik, fotograf, organizator wypraw do Azji południowo-wschodniej i Afryki.

Spotkanie autorskie „Świat nie jest taki zły” z muzyczną legendą Haliną Kunicką prowadziła Sylwia Gawłowska z Muzeum Polskiej Piosenki, w czasie spotkania promowana była biografia damy polskiej piosenki. Na zakończenie odbył się recital Haliny Kunickiej.

2 października - o „Trudnej sztuce reportażu” opowiadała Teresa Kudyba, reportażystka, dokumentalistka, producentka tv, realizatorka filmów m.in. : Opowieść o księdzu Dzierżonie, Dinozaury z Krasiejowa, Edith Stein - śląska święta, Gra z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu, Śląska Samarytanka. Maria Luiza Merkert.

18 października - odbyły się w warsztaty edukacyjne poświęcone integracji dzieci sprawnych z niepełnosprawnymi pt. „Oczami dziecka”. Miały na celu wskazanie mamom, nauczycielkom i opiekunkom dobrych praktyk, pozwalających na spotkania dzieci sprawnych i niepełnosprawnych bez obaw i strachu. Warsztaty prowadziła
dr Agnieszka Kossowska.

23 października spotkanie z cyklu „Kobiety w nauce” z paniami prowadzącymi badania i edukującymi, czyli siłaczkami akademickimi. Gościem biblioteki będzie prof. dr hab. Magdalena Środa, znana polska etyk i filozofka, redaktor naczelna kwartalnika „Przegląd Filozoficzny” i sekretarz rocznika „Etyka”.

5 listopada – wystawa „W kobiecym kręgu – brytyjskie powieściopisarki Jane Austen, siostry Bronte, George Eliot, Virginia Woolf…”, na której zaprezentowane będą dokonania największych pisarek angielskich, różnorodność używanych przez nie gatunków literackich i zastosowanych nowatorskich form literackich. Również młodzież opolskich szkół będzie mogła skorzystać z lekcji w języku angielskim oraz polskim
o wybitnych paniach w literaturze angielskiej.

6 listopada - wieczór wspomnieniowy poświęcony opolskim pisarkom i poetkom, które odeszły w ostatnich latach: Irenie Wyczółkowskiej, Henryce Wolnej Van-Das, Karolinie Turkiewicz-Suchanowskiej i Ninie Kracherowej. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa prezentująca ich sylwetki i dorobek literacki oraz koncert „Literackie anioły” z udziałem Basi Beuth z zespołem.

19 listopada - naukę opolską będzie reprezentować prof. UO dr hab. Janina Hajduk-Nijakowska, badaczka folkloru i kulturoznawczyni.

10 grudnia - poetyckie spotkanie wigilijne „Wiersze pachnące jedliną” organizowane
z Nauczycielskim Klubem Literackim (pod hasłem autorstwa zmarłej 11 lat temu poetki i powieściopisarki Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej) słowem i muzyką wprowadzi czytelników w świąteczny klimat.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program „Partnerstwo dla książki”)
oraz przez Samorząd Województwa Opolskiego.

 

MKiDN-logo-m20-lat-samorzadu-m

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Opolskiego

 

Udostępnij