Spotkanie autorskie / Wykład z dr hab. Iwoną Pietrzkiewicz - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie autorskie / Wykład z dr hab. Iwoną Pietrzkiewicz

Dr hab. Iwona Pietrzkiewicz, prof. UKEN, jest Dyrektorem Instytutu Nauk o Informacji Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Specjalistka w dziedzinie nauk o komunikacji społecznej i mediach. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię mediów, edytorstwo, dawne księgozbiory historyczne, cyfrowe zasoby kultury i źródła. Autorka ponad 100 publikacji naukowych. Prowadzi zajęcia z historii informacji, cyfrowych zasobów kultury, współczesnego rynku książki oraz tekstu w przestrzeni miejskiej. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Bibliologicznym (PTB), Ośrodkiem Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN (OBnM), Federacją Bibliotek Kościelnych (FIDES).

Informacje o wykładzie:

Profesor Karol Głombiowski (1913-1986) jest dziś uznawany za twórcę polskiej szkoły bibliologicznej.  Przez wiele lat jako dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej oraz organizator kształcenia uniwersyteckiego w zakresie bibliotekoznawstwa we Wrocławiu budował koncepcję badania książki jako istotnego elementu komunikacji społecznej. To jego koncepcje ukierunkowały rozwój naukowych badań bibliologicznych w Polsce. Jako filolog z świetnym warsztatem historycznym swoje poszukiwania metodologiczne weryfikował korzystając z bogatych źródeł zgromadzonych głównie w zbiorach specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Podsumowaniem jego dorobku jest książka Literatura polska w obiegu społecznym na Śląsku od XVI do XVIII wieku wydana przez córkę Profesora. Warto jednak przeanalizować dorobek uczonego szerzej, bez badań Głombiowskiego historia książki, jej kultury na dawnym Śląsku byłaby o wiele uboższa, a koncepcja polskiej szkoły bibliologicznej niemożliwa.

Moderator spotkania:

prof. dr hab. Grzegorz Nieć - polonista, historyk, bibliolog i bibliofil. Profesor nauk społecznych, kierownik Katedry Kultury Informacyjnej w Instytucie Nauk o Informacji UKEN w Krakowie oraz prorektor ds. nauki i rozwoju Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Zajmuje się historią, kulturą, prasą i książką XIX i XX wieku (szczególnie polską i czeską), edytorstwem, bibliofilstwem i rynkiem wtórnym książki. Autor licznych publikacji, redaktor naczelny kilku czasopism naukowych, członek wielu gremiów naukowych i kulturalnych.

13.05.2025 r.
godz. 17:00
Namiot WBP, ul. Piastowska 20

*Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu

Udostępnij