Wystawa "0 euro" - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Wystawa "0 euro"

Po raz pierwszy banknot 0 euro wydrukowano w 2015 roku, na bazie pomysłu Richarda Faille z francuskiej mennicy narodowej. Jego pierwotna – wcielona z sukcesem w życie – koncepcja dotyczyła bicia przez muzea oraz ważne miejsca turystyczne specjalnych medali, które odwiedzający mogliby kupować jako pamiątki odwiedzin takich punktów. Kilka lat temu Faille poszedł o krok dalej i wyszedł z propozycją emitowania kolekcjonerskich banknotów euro.

          Pomysł podjęła francuska drukarnia papierów wartościowych, która na co dzień tworzy standardowe banknoty euro. Tak w 2015 roku ujrzał światło dzienne pierwszy banknot Euro Souvenir o nominale 0 zł.

Co ciekawe – zarówno ten, jak i kolejne, są drukowane w takim samym standardzie jak obiegowe banknoty. Oznacza to, że:

  • powstają na bawełnianym papierze wysokiej klasy,
  • są wzbogacone o zabezpieczenia typowe dla normalnych banknotów euro, tj. z hologramem, mikrodrukiem, zabezpieczeniem UV oraz ze znakiem wodnym.

Jednak tym, co świadczy o ich unikalności, są symbole prezentowane na awersach i rewersach poszczególnych edycji.

          Od 2015 r. inicjatywa Euro Souvenir rozprzestrzeniła się niemal na całym świecie, zjednując sobie rzeszę sympatyków. Banknoty o nominale 0 euro jakością nie ustępują banknotom obiegowym, a ich ograniczony nakład i fakt, że ich kolekcjonerska wartość może z czasem wzrosnąć, sprawiają, że mogą stać się one swego rodzaju inwestycją.

Głównym celem projektu jest promowanie turystyki, a także popularyzacja wiedzy o rozmaitych zabytkach historycznych i kulturowych.

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy "0 euro"
15 lutego, godz. 13:00
Galeria WuBePe

Wystawę będzie można oglądać do 10 marca.

Organizatorzy:
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne o. Olesno oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

logo PTN

 

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij