Spotkanie autorskie z Anną Tlałką - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Spotkanie autorskie z Anną Tlałką

Anna Tlałka (zd. Świderska). W rodzinnym Piotrkowie Trybunalskim ukończyła szkołę podstawową, średnią, oraz studia wyższe z zakresu Pedagogiki o specjalności: Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z edukacją artystyczną (Akademia Świętokrzyska, filia w Piotrkowie Trybunalskim, 2007). W szkole średniej powołała do życia zespół wokalno-instrumentalny „Gloria de Dios”, działający przy Kościele OO. Jezuitów w Piotrkowie, który do dziś odnosi sukcesy w konkursach muzycznych, śpiewała także w działającym przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. J. Paderewskiego w Piotrkowie Zespole Muzyki Dawnej „Capella Piotrcoviensis”. W trakcie studiów powołała i działała w artystycznej grupie „Drzwi”, której działalność opierała się na syntezie sztuk (teatr, muzyka, literatura, fotografia). Była II viceprezesem Stowarzyszenia Śpiewaczego Chorus-Academicus w Piotrkowie Trybunalskim. Miała w tym czasie kilka sukcesów w konkursach poetyckich dla młodzieży pt. „I Ty bywasz Poetą” (wyróżnienia). Po skończeniu studiów przeniosła się na Opolszczyznę. Tam ukończyła studia podyplomowe z zakresu terapii pedagogicznej i oligofrenopedagogiki na Uniwersytecie Opolskim (2013) oraz studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Wyższej Szkoły Nauk Pedagogicznych w Warszawie. Obecnie mieszka w Korfantowie, gdzie pracuje jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz pedagog-terapeuta. Od kilku lat prowadzi dziecięce zespoły artystyczne, Zespół Taneczny „Sky Jump” oraz Zespół Flażoletowy. Jej uczniowie zdobywają liczne nagrody w konkursach matematycznych, artystycznych, polonistycznych, w tym poetyckich (m.in. wyróżnienia w konkursie literackim „Małe Krajobrazy Słowa” w Kędzierzynie-Koźlu oraz OKP im. Janusza Korczaka w Płocku). Prowadzi także zajęcia i warsztaty rozwijające zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży. Jednak największą miłością pała do literatury, głównie poezji. Nagradzana w konkursach literackich, między innymi otrzymała III nagrodę w OKL, Krajobrazy słowa (2011), Nagrodę Główną Prezydenta miasta Kędzierzyna-Koźla w „Krajobrazach słowa” (2012), Nagrodę w OKP „Fotografia” (2018), I miejsce w OKL „Będzie dobrze” organizowanym przez Teatr Ziemi Rybnickiej (2020), Wyróżnienie w OKP „O Laur Jabłoni” (2012), Wyróżnienie w OKP „Kiedy jaskółka lot swój zniża” (Prezentacje ekologiczne, Barcin 2011), Wyróżnienie w OKP Zygmunta Krukowskiego, III Miejsce w Turnieju Jednego Wiersza podczas I Festiwalu Literatura do Poznania, ostatnio nagrodzona i wyróżniona także w konkursach haiku. Dotychczas wydała siedem książek poetyckich: Proscenium (MBP, Kędzierzyn-Koźle, 2013), „kobieta raz i dwa i” (Wyd. Miniatura „Kraków”, 2014), „odsłanianie światła” (Wyd. FONT, Poznań, 2018), „po-ranne ptaki” (Wyd. FONT, Poznań, 2021), „Rok z życia małego misia, czyli 12 misiowych wierszyków” (Wyd. Autorskie Magdalena Kapuścińska, Wieluń, 2021), „Obejmowanie” (Ridero, Kraków, 2022), „thalita kum” (Wyd. Autorskie, Tomasz Kowalczyk). Publikowała w prasie literackiej papierowej oraz na portalach internetowych: Akant, Archer, Artis, Babiniec Literacki, Gazeta kulturalna, Grupa Literyczna Na Krechę, Libertas, Lirydram, Migotania, Odra – internetowe wydanie, Okolice Poetów, Papierowy Żuraw, Poezja na każdy dzień, Rycerz Młodych, Śląsk, sZaFa, Wytrych. Publikowała także w kilkunastu antologiach. Należy do Ogólnopolskiej Grupy Literycznej „Na Krechę” zajmującej się syntezą sztuk, której mecenasem jest Łucja Dudzińska. Promuje współczesną literaturę poprzez liczne działania, tworzenie prezentacji poetyckich w internecie we współpracy z Fundacją Otwartych Na Twórczość. Należała do śląskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, aktualnie jest członkinią Opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Jej wiersze tłumaczono na: angielski, ukraiński i hiszpański.

Pałacyk WBP, Sala Narad. ul. Piastowska 20