Spotkanie z Karoliną Kuszyk, promocja książki „Poniemieckie” - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Karoliną Kuszyk, promocja książki „Poniemieckie”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu

zaprasza na spotkanie

z Karoliną Kuszyk
i promocję książki „Poniemieckie”

21 lipca
godz. 17.00

sala narad, pałacyk
ul. Piastowska 20
(ograniczona liczba uczestników)

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Transmisja spotkania na Facebooku biblioteki:
https://www.facebook.com/wbpopole/

„Poniemieckie”, to „osobisty przewodnik po losach poniemieckiego w jego codziennej, domowej odmianie”. Jego autorka, na podstawie własnych przemyśleń oraz doświadczeń ludzi dorastających na tzw. „Ziemiach Odzyskanych”, sprawdza, co dla współczesnych Polaków oznacza i ile znaczy przedwojenna, niemiecka historia tego terytorium. To błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki.

Autorka – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.

Karolina Kuszyk – germanistka i polonistka, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Kwartalniku Literackim Wyspa”, „Notesie Wydawniczym”, „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur” i „Tagesspiegel Berlin”. Regularnie współpracuje z Instytutem Goethego w Warszawie. Stypendystka DAAD i laureatka berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich.

Spotkanie realizowane w ramach projektu Historyczne ścieżki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


kuszy

 

 

 logo mkidn

 

 

 

 

 

 

Udostępnij