Spotkanie z Andrzejem Piotrowskim (Sputnik nad Opolem) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Andrzejem Piotrowskim (Sputnik nad Opolem)

Andrzej Piotrowski – przyrodnik (geolog, paleontolog), fotograf i podróżnik. Zawodowo związany z muzealnictwem. Był autorem wielu wystaw, z których ponad 40 to autorskie ekspozycje własnych zdjąć. Obecnie dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach – placówki zorganizowanej w oparciu o własny projekt. Autor 39 publikacji popularnonauko[1]wych i naukowych. Współpracuje z kwartalnikiem „Zupełnie Inny Świat”. Z ramienia Fotoklubu RP prowadził pięć plenerów fotograficznych na Sachalinie i Wyspach Kurylskich. Zasłużony działacz kultury.

W lutym ukazała się jego książka „Gdzie narozrabiał kruk”.

Wyspiarski świat Sachalina i Kurylów Sachalin i Wyspy Kurylskie to jedne z najsłabiej udokumentowanych zakątków świata. Książka ta więc jest unikatowa na polskim rynku reportaży podróżniczych. W czasach kiedy świat się skurczył, kiedy wszędzie można dotrzeć w zaledwie 48 godzin, kiedy nawet najdalsze zakątki ziemi to miejsca już oswojone przez człowieka, okazuje się, że są rejony nietknięte ludzką ręką. Andrzej Piotrowski odkrywa dla nas taką właśnie Rosję. Archipelagi bezludnych wysp, kilometry plaż, na których nie znajdziemy śladu ludzkiej stopy, rzeki pełne ryb, rzadko odwiedzane pasma górskie i olbrzymie przestrzenie porośnięte tajgą. A brunatne niedźwiedzie, amurskie tygrysy, koty bez ogona, kłębowiska łososi na tarle, ponad metrowe amonity, wiśniowe bursztyny, wulkany błotne, tunele lawowe – to tylko niektóre z tamtejszych cudów. To opowieść nie tylko o dalekiej podróży i przyrodzie, ale też o zaskakujących spotkaniach i wielkim sercu mieszkańców tych krain, które są położone – jak pisze sam autor – „dalej niż daleko”, wzbogacona o polskie wątki, jak choćby losy Bronisława Piłsudskiego, mapy oraz oryginalne zdjęcia.

04 sierpnia 2021, godz. 19:00

Ogród WBP

Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz filmu „Wielorybnik” w reż. Filippa Jurjewa

godz. 20:30

Ogród WBP

 

Sputnik nad Opolem powstaje przy współpracy Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, Stowarzyszenia Opolskie Lamy i Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu.

Seanse filmowe finansowane są z budżetu Miasta Opola, a wydarzenia towarzyszące zostały dofinansowane ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach X Otwartego Konkursu.

Udostępnij