Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem (Zaczytane Opolskie)

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem (Zaczytane Opolskie)

W Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Piastowska 20


W ramach piątej już edycji "Zaczytanego Opolskiego" - akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu -  zapraszamy na spotkanie

z Andrzejem Stasiukiem - jednym z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia.

Andrzej Stasiuk to ceniony  prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca.  Właściciel niekonwencjonalnego życiorysu. W swoim debiucie literackim – „Murach Hebronu” – opisał doświadczenie pobytu w więzieniu, na który został skazany po dezercji z wojska.

Po mocnym debiucie każdą kolejną książką umacniał swoje miejsce w literaturze. Laureat m.in. Literackiej Nagrody Nike („Jadąc do Babadag”) i Nagrody Literackiej Gdynia (za „Taksim”). Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.

Niechętny salonom literackim i blichtrowi od końca lat 80-tych mieszka na dalekiej prowincji. Wraz z żoną, Moniką Sznajderman, prowadzą wydawnictwo Czarne.

O jego najnowszej książce – „Przewóz” - Eustachy Rylski powiedział: „Są książki, które rozbłyskują, żarzą się i gasną. „Przewóz” nie zgaśnie, choć nie upieram się, że w jego świetle będzie się chciał ogrzać każdy”.

Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy, żelazny wąż czołgów, ciężarówek, maszyn. Na drugim Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który z jednego brzegu na drugi wozi nocą każdego, kto zapłaci. Żydowskie rodzeństwo, które w drodze do wyśnionej ziemi obiecanej, chowa się w stodole tuż obok kałuż świńskich wnętrzności. Chłopcy z partyzantki, wierzący jeszcze, że wojna jest przygodą, wykonują wyroki, których nie rozumieją. Ich dowódca czeka na rozkazy. Zanim nadejdą, każe liczyć czołgi i nad kolejnym butelkami bimbru, wśród roju much przekonuje, że już wkrótce będzie po kolana brodził we krwi wrogów. Wszyscy przychodzą do kobiety, przykucniętej, bosej, hardej. Czekają, upał mąci umysły.

A pewien mały chłopiec widzi, słyszy  i zapamiętuje to wszystko: grzmot nadlatujących samolotów, drżenie ziemi. Po latach narrator próbuje opowiedzieć historię, której nie opowiedział mu ojciec.

11 maja 2021, godz. 17:00

Ogród WBP, ul. Piastowska 20

www.facebook.com/wbpopole

Prowadzenie: Anna Sańczuk