Spotkanie z Teresą Hreczaniuk - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Teresą Hreczaniuk

-
Kategorie: Spotkania Autorskie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu Plakat hreczaniuk
i

Nauczycielski Klub Literacki przy Zarządzie Okręgu ZNP w Opolu

zapraszają na spotkanie

z Teresą Hreczaniuk

oraz promocję książki
„Dom nad łąkami”

w ramach cyklu:
Spotkania z członkami i sympatykami Nauczycielskiego Klubu Literackiego

spotkanie prowadzi Małgorzata Sobolewska

Teresa Kamieniecka-Hreczaniuk - ur. w Krasnymstawie woj. lubelskie. Pracowała jako nauczyciel i dyrektor szkoły w Gostomi, gdzie osiadła na stałe. Prowadziła też bibliotekę organizując ciekawe spotkania dla dzieci i młodzieży z ludźmi kultury i sztuki. Poezją zaraziła się od męża Witolda i od dwudziestu pięciu lat jest związana z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury województwa opolskiego, obecnie jest jego prezesem. Jest członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu, Klubu Ludzi Piszących w Prudniku i Nyskiej Grupy Literackiej. Była organizatorem pierwszych plenerów poetyckich w Gostomi. Zorganizowała pięć plenerów pozyskując pieniądze unijne i ze środków regionalnych. Plenery zaczeły zataczać szersze kręgi i wyszły poza teren województwa opolskiego.

Kocha kwiaty, zioła i tradycyjną kuchnię, opartą na historycznych rodzinnych przekazach. Stara się to wszystko utrwalić i ochronić od zapomnienia. Drukowała swoje opowiadania w „Radostowej”, „Metaforze”, we „Własnym Głosem”. Opowiadaniami dotyczącymi polskiej wsi lat pięćdziesiątych XX wieku zainteresowało się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przez Fundację „Na zmianę” nagrało opowiadania: „Dawną wieś”, „Żniwa”, „Zielone świątki” i „Wielkanoc” – upamiętniając jej przekazy dla przyszłych pokoleń. Drukowała w Konfraterni Poetów w Krakowie, Literackiej PKP – Jazda, almanachach polsko-czeskich w Broumowie. Zredagowała dwa wydania poplenerowe. Obecnie prowadzi „Kawiarenkę Poetycką w Białej”, która w 2O16 r. obchodziła swoje dwudziestolecie.

Opowiadaczka ludowa, laureatka wielu konkursów kulinarnych. Jej „faworki” są wpisane na listę produktów tradycyjnych jako produkt certyfikowany. Znakomicie łączy poezję ze sztuką kulinarną. W 2018 roku wydała „Dom nad łąkami” (autobiograficzny zbiór opowiadań opisujący życie polskiej wsi drugiej połowy XX wieku). Stale współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz ,,Wspólnotą Polską” w Opolu, wspierającą Polaków na Litwie i poza granicami Polski. Ciekawa świata i ludzi podróżowała do Francji, Belgii, Anglii, Niemiec, Włoch, Czech i Ukrainy.

Za działalność otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Srebrny Krzyż Zasługi”, „Medal Serce Dziecku”. Za współpracę transgraniczną z naszymi sąsiadami otrzymała „Różę Pogranicza”.

Plakat hreczaniuk d

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 lat w UE d

Udostępnij