BEGIN:VCALENDAR
VERSION:2.0
PRODID:-//https://wbp.opole.pl///NONSGML kigkonsult.se iCalcreator 2.10.15//
METHOD:PUBLISH
BEGIN:VEVENT
UID:20260625T013221CEST-3552GIel3v@https://wbp.opole.pl/
DTSTAMP:20260624T233221Z
DESCRIPTION:Konferencja „Biblioteka. Lubię tu być&nbsp\; – II edycja.&nbsp\
 ;Zdrowie psychiczne przede wszystkim”&nbsp\;&nbsp\;18–19 maja 2026 r.\n&nb
 sp\;Celem konferencji „Biblioteka. Lubię tu być – II edycja. Zdrowie psych
 iczne przede wszystkim” jest zwiększanie świadomości społecznej na temat z
 drowia psychicznego oraz promowanie otwartej rozmowy o trudnościach emocjo
 nalnych\, takich jak depresja\, hejt\, wypalenie czy inne kryzysy psychicz
 ne. Wydarzenie ma zachęcać do dbania o własny dobrostan psychiczny\, przeł
 amywania stereotypów związanych z chorobami psychicznymi oraz do poszukiwa
 nia profesjonalnej pomocy w sytuacjach kryzysowych.\nKonferencja organizow
 ana jest w ramach Tygodnia Bibliotek i ma charakter dwudniowy. Pierwszy dz
 ień skierowany jest do uczniów szkół średnich. Podczas spotkania zaproszon
 y gość – Filip Cembala – będzie rozmawiał z młodzieżą o problemach współcz
 esnych młodych ludzi\, takich jak depresja\, hejt w przestrzeni internetow
 ej oraz radzenie sobie z trudnymi emocjami. Spotkanie ma na celu uwrażliwi
 enie młodych ludzi na kwestie zdrowia psychicznego oraz zachęcenie ich do 
 szukania wsparcia w trudnych sytuacjach.\nDrugi dzień konferencji adresowa
 ny jest przede wszystkim do nauczycieli&nbsp\;i bibliotekarzy\, którzy w s
 wojej pracy mają bezpośredni kontakt z młodymi ludźmi&nbsp\;i często jako 
 pierwsi mogą zauważyć niepokojące sygnały świadczące o kryzysie psychiczny
 m. W programie przewidziano spotkanie autorskie z Małgorzatą Serafin oraz 
 debatę z udziałem ekspertów\, podczas której poruszane będą tematy związan
 e m.in. z depresją\, wypaleniem zawodowym oraz doświadczeniami osób zmagaj
 ących się z kryzysami psychicznymi.\nSzczególne miejsce w konferencji zajm
 uje rola bibliotekarzy\, którzy coraz częściej pełnią funkcję nie tylko an
 imatorów czytelnictwa\, ale także osób wspierających lokalną społeczność w
  obszarze edukacji i dobrostanu psychicznego. Biblioteka jako przestrzeń o
 twarta\, bezpieczna i dostępna dla wszystkich może stać się miejscem rozmo
 wy\, budowania relacji oraz kierowania osób potrzebujących do odpowiedniej
  pomocy. Konferencja ma więc również na celu wzmocnienie kompetencji bibli
 otekarzy w zakresie rozpoznawania problemów emocjonalnych wśród młodzieży 
 oraz wskazanie\, jak poprzez działania biblioteczne można wspierać zdrowie
  psychiczne użytkowników.&nbsp\;Wydarzenie ma stworzyć przestrzeń do wymia
 ny wiedzy\, doświadczeń i refleksji\,&nbsp\;a także podkreślić rolę biblio
 teki jako miejsca dialogu\, wsparcia i budowania świadomości społecznej w 
 zakresie zdrowia psychicznego.\n&nbsp\;Pierwszy dzień konferencji - 18.05.
 2026 r.&nbsp\;\nProgram:\n\n11:00 Powitanie uczestników i wprowadzenie do 
 konferencji\n\n\nKrótkie przedstawienie celów spotkania\nPrzedstawienie za
 proszonego gościa\n\n\n11:15 - Spotkanie autorskie z Filipem Cembalą\n\nPr
 osimy nauczycieli o zgłaszanie klas na adres e-mail: k.hermasz@wbp.opole.p
 l&nbsp\; Liczba miejsc jest ograniczona\, decyduje kolejność zgłoszeń.\nCe
 lem spotkania jest uwrażliwienie uczniów na znaczenie zdrowia psychicznego
 \, radzenia sobie z depresją i hejtem\, a także pokazanie\, że wrażliwość 
 nie jest słabością\, lecz siłą. Filip Cembala\, autor spotkania i książki 
 „Lowizm\, czyli na szlaku po ulgę”\, otwarcie opowiada o swojej walce z de
 presją oraz doświadczeniach z hejtem w sieci\, dzieląc się strategiami\, k
 tóre pomagają zachować równowagę emocjonalną i poczucie własnej wartości.
 \nSpotkanie ma również na celu promowanie postawy #lowizm\, czyli podejści
 a uczącego odpuszczania\, szukania ulgi w chwilach przeciążenia oraz szacu
 nku do własnej wrażliwości. Poprzez dzielenie się osobistymi doświadczenia
 mi i terapią\, Filip Cembala pokazuje młodzieży\, jak rozpoznawać emocjona
 lny bagaż\, szukać wsparcia i budować odporność psychiczną w obliczu wyzwa
 ń życia codziennego.\nDodatkowo wydarzenie pełni funkcję promocji książki 
 „Lowizm”\, zachęcając młodych ludzi do refleksji nad własnym dobrostanem p
 sychicznym i odkrywania sposobów radzenia sobie z presją i stresem.\nW efe
 kcie spotkanie ma inspirować uczniów do świadomego dbania o zdrowie psychi
 czne\, otwartości w rozmowach o emocjach oraz wzajemnego wsparcia w trudny
 ch sytuacjach.\nGrupa docelowa: uczniowie szkół średnich Miejsce: Ogrody W
 BP (namiot)\, Piastowska 20\n&nbsp\;Sprzedaż książek poprowadzi księgarnia
  Suplement:&nbsp\; Lowizm Filip Cembala\,&nbsp\;Jak odzyskać siebie. Kobie
 ca twarz depresji &nbsp\;Małgorzata Serafin\n&nbsp\;Drugi dzień konferencj
 i -&nbsp\; 19.05.2026 r. Obowiązują zapisy&nbsp\;LINK DO REKRUTACJI\nProgr
 am:\n\n09:00–10:30 – autorskie spotkanie z Małgorzatą Serafin\, poświęcone
  najnowszej książce Jak odzyskać siebie. Kobieca twarz depresji \, wraz z 
 sesją pytań &nbsp\;i odpowiedzi.\n10:30–11:00 – przerwa.\n11:00–12:30/13:0
 0 – debata z udziałem ekspertów\, moderowana przez Małgorzatę Serafin. W d
 ebacie udział wezmą:\n&nbsp\;Joanna Dzido – autorka projektu fotograficzne
 go „Smutek może przybierać przepiękne oblicza – piękne zdjęcie potrafi prz
 egnać smutek i wywołać uśmiech” skierowanego do kobiet\, zmagających się z
  trudnymi doświadczeniami życiowymi\, w tym depresją. Pomysłodawczyni i mo
 deratorka warsztatów dla kobiet „Pozytywnie o sobie”\ndr Elżbieta Lisowska
  – specjalistka w zakresie wypalenia zawodowego\, prowadzi diagnozę i tera
 pię w nurcie TSR – Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach\, nauczyciel a
 kademicki\,\nRenata Waszkowicz –magister psychologii\, specjalizuję się w 
 terapii osób &nbsp\;w spektrum autyzmu\, psychotraumatologii oraz psychoso
 matyce\, pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w O
 polu oraz w Ośrodku leczenia zaburzeń odżywiania Sotetia Anamija\,\n\n\nMo
 deratorka debaty: Małgorzata Serafin - prezenterka telewizyjna\, dziennika
 rka newsowa\, prowadzi program „Farbowanie życia”\, do którego zaprasza os
 oby po kryzysach psychicznych. Jest również autorką cyklu podcastów o doro
 słych w spektrum autyzmu i z ADHD zrealizowanego dla miesięcznika „Zwierci
 adło”.\n\nPodczas konferencji będzie można zobaczyć wystawę pt. „Życzenia 
 w kwiaty wpisane”\, przygotowaną przez uczniów Szkoły Policealnej dla Doro
 słych Centrum Nauki i Biznesu „Żak” – Oddział w Opolu. Wystawa powstała po
 d opieką Anny Penkali\, która obecnie jest nauczycielką kilku przedmiotów 
 zawodowych na kierunku Florystyka w opolskim oddziale Centrum Nauki i Bizn
 esu „Żak”. Anna Penkala przygotowuje dorosłych słuchaczy szkoły policealne
 j do uzyskania unijnego certyfikatu\, otwierającego szerokie możliwości pr
 acy w zawodzie florysty.&nbsp\;Prace uczniów wykonano w ramach zajęć z prz
 edmiotów zawodowych. Wystawa nawiązuje do Dnia Matki\, ale również odwołuj
 e się do wartości takich jak dobrostan\, spokój psychiczny oraz pasja\, kt
 óre można wyrażać poprzez sztukę układania kwiatów.&nbsp\;Kompozycje flory
 styczne stanowią nie tylko formę życzeń zapisanych w kwiatach\, ale także 
 zaproszenie do chwili refleksji i zatrzymania się w codziennym pośpiechu. 
 Przypominają\, że warto walczyć o swój dobrostan psychiczny\, a kontakt z 
 naturą\, pięknem i twórczością może być jedną z dróg do jego budowania. ht
 tps://wbp.opole.pl/kalendarz/wydarzenie/1320-konferencja-biblioteka-lubie-
 tu-byc-ii-edycja-zdrowie-psychiczne-przede-wszystkim-18-19-maja-2026-r
DTSTART:20260413T070000Z
DTEND:20260519T140000Z
LOCATION:Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Piastowska 20 ()
SUMMARY:Konferencja „Biblioteka. Lubię tu być  – II edycja.  Zdrowie psychi
 czne przede wszystkim”   18–19 maja 2026 r. 
URL:https://wbp.opole.pl/kalendarz/wydarzenie/1320-konferencja-biblioteka-l
 ubie-tu-byc-ii-edycja-zdrowie-psychiczne-przede-wszystkim-18-19-maja-2026-
 r
END:VEVENT
BEGIN:VEVENT
UID:20260625T013221CEST-3563Un9e0K@https://wbp.opole.pl/
DTSTAMP:20260624T233221Z
DESCRIPTION:„Halo\, halo\, tu Noc Muzeów!” w WBP w Opolu.\n\nZapraszamy na 
 18. edycji Nocy Muzeów w Opolu\, która odbędzie się pod hasłem: „Halo\, ha
 lo tu Noc Muzeów!”\n18. Noc Muzeów w Opolu odbędzie się 16 maja 2026 r. w 
 godzinach 18.00–23.59.\n\n16.05 / 18:00 – 22:00\n\nWBP NA PIASTOWSKIEJ\n\n
 Sala Spotkań\, ul. Piastowska 20\n\ngodz. 18:00\n\nWystęp muzyczno-taneczn
 y grupy „Wielokulturowe Gosłowiki” z ZSP w Gosławicach.\n\nKierownictwo: M
 artina Osuchowski\n\nW programie: przeboje w języku angielskim i niemiecki
 m\, tańce regionalne\n\nOrganizator: WBP w Opolu Biblioteka Austriacka\n\n
 Galeria WuBePe\, ul. Piastowska 20\n\ngodz. 18:00–22:00\n\nWystawa prac dy
 plomowych uczniów z Publicznego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu im. Jana
  Cybisa – kuratorskie oprowadzenie.\n\nWystawa „Życzenia w kwiaty wpisane”
  – prace florystyczne uczniów ze Szkoły Policealnej dla Dorosłych Centrum 
 Nauki i Biznesu „Żak” Oddział w Opolu\n\nPrace przygotowane pod opieką Ann
 y Penkali w ramach zajęć florystycznych nawiązują do Dnia Matki oraz warto
 ści takich jak dobrostan\, spokój psychiczny i pasja. Kompozycje kwiatowe 
 nie tylko wyrażają życzenia\, ale także zapraszają do chwili refleksji\, p
 rzypominając\, że kontakt z naturą\, pięknem i twórczością może wspierać n
 asz dobrostan emocjonalny.\n\nOgrody WBP (namiot)\, Piastowska 20\n\ngodz.
  18:30&nbsp\;\n\nWarsztaty florystyczne – flower box\n\nKreatywne\, rodzin
 ne warsztaty\, podczas których będzie można poznać sztukę tworzenia elegan
 ckich kompozycji kwiatowych w pudełkach typu flower box. To wyjątkowa form
 a florystyki\, łącząca estetykę\, harmonię kolorów i naturalne piękno rośl
 in w nowoczesnej\, dekoracyjnej formie.\n\nPodczas warsztatów uczestnicy n
 auczą się:\n\n- jak dobierać kwiaty i dodatki\, aby tworzyć spójne kompozy
 cje\,\n\n- technik układania kwiatów we flower boxie\, aby wyglądały natur
 alnie i efektownie\,\n\n- zasad pielęgnacji\, dzięki którym kompozycja zac
 howa świeżość na dłużej\,\n\n- pracy z gąbką florystyczną i profesjonalnym
 i narzędziami.\n\nTo doskonała okazja\, by spędzić czas twórczo – samodzie
 lnie\, z przyjaciółmi lub całą rodziną. Zapraszamy osoby od 16 roku życia\
 , a młodsze dzieci są mile widziane pod opieką dorosłego. Gotowe prace będ
 zie można zabrać ze sobą do domu.\n\nW razie potrzeby uczestnicy mogą zabr
 ać ze sobą fartuch oraz rękawiczki ochronne – wedle własnego uznania.\n\nP
 rowadzenie warsztatów - Mamaki Flower &amp\; Decor Shop\n\nUdział jest bez
 płatny.\n\nZapisy: mamakiflowers@gmail.com\n\nHol w nowej przestrzeni\, ul
 . Piastowska 18\n\ngodz. 14:00–22:00\n\nWystawa Opolska Biblioteka Cyfrowa
  jako przykład biblioteki cyfrowej w Polsce” połączona z pokazem oprogramo
 wania do cyfrowego przetwarzania tekstu.\n\nZaprezentowane zostaną dwa naj
 starsze\, nieużywane już skanery\, które wykorzystywane były do digitaliza
 cji cennych zbiorów biblioteki. Na ich przykładzie będzie można dowiedzieć
  się\, jak zmieniała się na przestrzeni ostatnich piętnastu lat technologi
 a wykorzystywana do skanowania starodruków\, rękopisów\, grafik itp. A jeż
 eli ktoś się zastanawia\, w jakim celu instytucje poddają swoje zasoby dig
 italizacji\, co jest digitalizowane\, gdzie są publikowane cyfrowe kopie z
 abytkowych zbiorów – odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć 
 na prezentowanej wystawie.\n\nStrefa Gier\, ul. Piastowska 18\n\ngodz. 14:
 00–22:00\n\nWięcej czasu to więcej możliwości świetnej zabawy\, także nad 
 planszówkami gier historycznych – Strefa Gier otwarta do godz. 22.00!\n\nW
 ypożyczalnia\, ul. Piastowska 18\n\nWypożyczalnia WBP otwarta od godz. 9:0
 0 do godz. 22.00!\nZapraszamy nie tylko nocnych marków!\n\nW wydarzenie za
 angażowane są:\nArchiwum Państwowe w Opolu\nCentralne Muzeum Jeńców Wojenn
 ych\nGaleria Sztuki Współczesnej w Opolu\nInstytut Śląski\nMuzeum Czynu Po
 wstańczego w Górze św. Anny-oddział Muzeum Śląska Opolskiego\nMuzeum Diece
 zjalne w Opolu\nMuzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej\nMuzeum 
 Polskiej Piosenki w Opolu\nMuzeum Śląska Opolskiego\nMuzeum Uniwersytetu O
 polskiego\nMuzeum Wsi Opolskiej w Opolu\nMuzeum Techniki i Fonoteka Radio 
 Opole\nWojewódzka Biblioteka Publiczna Opole– Centrum Dokumentacyjno-Wysta
 wiennicze Niemców/Ausstellungszentrum der DMi\nWojewódzka Biblioteka Publi
 czna Opole– Galeria WuBePe\nWojewódzka Biblioteka Publiczna Opole– Zamek w
  Rogowie Opolskim\nZamek Górny w Opolu\n&nbsp\;\n&nbsp\;\nWstęp na wydarze
 nie jest bezpłatny.\n\n*Informujemy\, że spotkania organizowane przez WBP 
 w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji cel
 ów statutowych i promocyjnych\, w tym publikowaniu na stronie www\, w soci
 al mediach i wydawnictwach WBP w Opolu. https://wbp.opole.pl/kalendarz/wyd
 arzenie/1339-18-edycja-noc-muzeow-w-opolu-halo-halo-tu-noc-muzeow
DTSTART;VALUE=DATE:20260516
LOCATION:Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Piastowska 20 ()
SUMMARY:18. edycja Noc Muzeów w Opolu - „Halo\, halo tu Noc Muzeów!”
URL:https://wbp.opole.pl/kalendarz/wydarzenie/1339-18-edycja-noc-muzeow-w-o
 polu-halo-halo-tu-noc-muzeow
END:VEVENT
END:VCALENDAR
