Spotkanie autorskie z Krzysztofem Zanussim - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Zanussim

Krzysztof Zanussi – jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina, głównie nurtu Młodej Kultury oraz kina moralnego niepokoju. Mentor i autorytet w swej dziedzinie w kraju i za granicą, profesor sztuk filmowych, Komandor Orderu Odrodzenia Polski. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, ostatecznie kończąc reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Od 1980 r. kierownik zespołu artystycznego, a następnie dyrektor Studia Filmowego „Tor”. W latach 1971-83 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek Komitetu Kinematografii, były wykładowca m.in. PWSTiF w Łodzi i National Film School w Wielkiej Brytanii. Jako reżyser-intelektualista poruszający w swej twórczości problemy moralności, wiary, zła i człowiecze-ństwa zasłynął m.in. filmami: Struktura kryształu, Iluminacja, Spirala, Constans, Imperatyw. Laureat Złotego Lwa w Wenecji za film Rok spokojnego słońca (1984), dwukrotny zdobywca Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za Barwy ochronne (1977) oraz Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (200), także licznych nagród na międzynarodowych konkursach. W dorobku również m.in. Życie rodzinne, Cwał, Brat naszego Boga, Persona non grata, Obce ciało, Eter, Liczba doskonała (2023). Autor wielu książek o tematyce filmowej i nie tylko, w tym: O montażu w filmie amatorskim, Scenariusze filmowe, Opowieści weekendowe. Cykl nowel telewizyjnych, Pora umierać. Wspomnienia, refleksje, anegdoty, Między jarmarkiem a salonem, Wielbłąd i ucho igielne, Bigos nie zginie! … w rodzinnej Europie, Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć, Czy warto umierać za smartfona?, Filmy, których już nie nakręcę (2023).

 

Ks. prof. dr hab. Marek Lis – duchowny katolicki, filmoznawca, teolog filmu i mediów. Absolwent studiów teologicznych w Nysie, Lublinie, Paryżu i Rzymie, pracownik Katedry Teologii Liturgicznej, Homiletyki i Komunikacji Uniwersytetu Opolskiego. Znawca i pasjonat kina, redaktor prac zbiorowych, autor licznych książek i publikacji z dziedziny filmoznawstwa, wśród których są m.in.: Światowa encyklopedia filmu religijnego, Figury Chrystusa w “Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztof Zanussi: przewodnik teologiczny, Filmowe portrety pontyfikatu. Jan Paweł II w 100 odsłonach, To nie jest Jezus. Filmowe apokryfy XXI wieku, a także reżyser filmu dokumentalnego Porozmawiajmy o Kościele. Członek jury ekumenicznego na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Warszawie, Cannes, Erywaniu, Fryburgu, Terni. Członek Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS Polska oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

13.03.2024
17:00
Namiot w ogrodzie WBP, ul. Piastowska 20
prowadzenie: ks. prof. dr hab. Marek Lis

„Zaczytane Opolskie” to projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobie Marszałka Andrzeja Buły oraz Wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez dyrektorkę Agnieszkę Kamińską, a realizowany przez WBP w Opolu i biblioteki całego regionu.

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij