Wycieczki i lekcje biblioteczne

Szanowni Państwo!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu od wielu lat współpracuje ze szkołami oferując nauczycielom i uczniom:

• wycieczki po bibliotece,
  • spotkania z pisarzami,
  • wystawy,
  • lekcje biblioteczne.

Proponujemy Państwu, przygotowane przez naszych pracowników, w przystępny sposób interesujące lekcjie biblioteczne:

1. Gimnazjaliści oraz uczniowie szkół średnich mogą skorzystać z lekcji i prezentacji multimedialnych I LOVE NEW YORK z komentarzem w języku angielskim o największej metropolii świata, jej symbolach, charakterystycznych budowlach i miejscach i wybitnych mieszkańcach. Zawiła historia miasta stanowi bazę do przybliżenia miejsc, które stały się ikonami kultury.
2. I LOVE LONDON – lekcja poświęcona stolicy Wielkiej Brytanii. Wirtualny spacer po starym mieście pozwala poznać sekrety Londynu i jego mieszkańców.

3. Gratką będzie lekcja przygotowana dla miłośników J. R. R. Tolkiena (w języku polskim bądź - dla bardziej zaawansowanych językowo – w angielskim) pod tytułem NIEDOKOŃCZONE OPOWIEŚCI. Lekcja poświęcona Śródziemiu i jego twórcy. Przybliża życiorys Tolkiena – równie barwny jak mity i legendy, którymi pisarz się fascynował.

4. WILLIAM SHAKESPEARE – barwna opowieść o życiu i twórczości tego angielskiego poety, dramaturga i aktora. Przybliża jego czasy, wyjątkowość teatru elżbietańskiego i podkreśla fakt, że Shakespeare do dziś pozostaje niezwykle zagadkowym pisarzem.

5. I LOVE ANTIPODES – Tematem zajęć są Australia i Nowa Zelandia. W celu zrozumienia unikalnego charakteru Antypodów, zajęcia skupiają się na historii, położeniu geograficznym, przyrodzie i zamieszkującej te ziemie ludności.

6. I LOVE SCOTLAND – Lekcja poświęcona Szkocji. Podkreśla różnicę pomiędzy Szkotami a Anglikami, tak ważną dla tego północnego rejonu wysp brytyjskich.

7. SIR ARTHUR CONAN DOYLE – THE WRITER IN THE SHADOW OF THE DETECTIVE – Sherlock Holmes zyskał niegasnącą sławę i popularność, czym przyćmił swojego twórcę Sir Arthura Conan Doyle’a. Spotkanie poświęcone zarówno pisarzowi, jak i enigmatycznemu detektywowi.

8. I LOVE IRELAND – Wyspa przyciągająca pięknem krajobrazów, złożoną historią, celtycką kulturą i bogatym folklorem jest tematem kolejnego spotkania.

Ponadto:

- The English Year - celebrations and holidays

- American tour

- I love New York

- Agatha Christie - the Queen of Crime

- Fiodor Dostojewski i „przeklęte problemy”

- Tales of Terror - English Beginnings

- J. R. R. Tolkien - the Man Behind the Myth

Wszystkich zainteresowanych tematami proponowanych lekcji bibliotecznych przeprowadzanych w WBP, a także zwiedzaniem biblioteki prowadzonym również w języku angielskim (m.in. prezentacja filmu edukacyjnego, audiobuków, czytników, wypożyczenia e-booków, Opolska Biblioteka Cyfrowa), prosimy o kontakt telefoniczny z Wojewódzką Biblioteką Publiczną:

Dział Informacji, Bibliografii i Promocji – tel. 77 453 64 74

Grupom młodzieży korzystającym z lekcji bibliotecznych oferujemy darmowe zapisanie się do biblioteki.

• Czy znasz swoje miasto i swój region

W czasie lekcji prezentowane są różne źródła informacji na temat regionu począwszy od księgozbioru i różnych form dokumentów życia społecznego po katalogi i specjalistyczne bazy bibliograficzne. Uczniowie nabywają umiejętności korzystania z jak największej i różnorodnej ilości źródeł informacji o swojej miejscowości.

• Bibliografia załącznikowa

Poprawne sporządzanie bibliografii załącznikowej oraz stosowanie przypisów bibliograficznych wymagane jest przede wszystkim od maturzystów. Uczniowie opracowując prezentację tematu pracy dyplomowej uczą się odnotowywać dane źródłowe materiałów, z których korzystali w pracy, opisywać źródła – książki, fragmenty, artykuły z czasopism, dokumenty elektroniczne itd.

• Tradycyjne i elektroniczne źródła informacji

Lekcja ułatwia uczniom orientację w tradycyjnych bibliografiach, katalogach i kartotekach bibliotecznych oraz przygotowuje do korzystania w pracy z nowoczesnych technologii informacyjnych jak komputerowe bazy bibliograficzne, katalogi online bibliotek, portale i serwisy internetowe.

Wszystkich zainteresowanych tematami proponowanych lekcji bibliotecznych przeprowadzanych w WBP, także zwiedzaniem biblioteki (m.in. prezentacja filmu edukacyjnego) prosimy o kontakt telefoniczny z Wojewódzką Biblioteką Publiczną:

• Dział Informacji, Bibliografii i Promocji – 77 453 64 74