Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

„Jan Goczoł – wystawa przygotowana z okazji 80. rocznicy urodzin poety”

Droga do poezji Jana Goczoła była ciekawa i niełatwa. Urodził się w roku 1934 w Rozmierzy pod Strzelcami Opolskimi. Podczas okupacji uczęszczał do szkoły niemieckiej.
W czwartej klasie szkoły podstawowej zaczął uczyć się języka, w którym będzie później tworzył swoją poezję. Po maturze nie stać go było na studia, z nakazem pracy wylądował jako księgowy w pegeerze, potem jako pomocnik maszynisty parowozu, magazynier w fabryce obuwia. Wreszcie upomniało się wojsko. Tu zaproponowano mu pracę w redakcji Żołnierza Ludu. Pojawiły się pierwsze wiersze, pierwsze kontakty z pisarzami. Był już na tyle znany, że zainteresowało się nim środowisko literackie Opola. W Opolu ukończył polonistykę w Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Pod koniec studiów zaproponowano mu pracę w redakcji Poglądów, którą tworzyli Wilhelm Szewczyk, Bolesław Lubosz, Tadeusz Kijonka i wielu innych tuzów dziennikarstwa. A potem był miesięcznik społeczno-kulturalny Opole, którego Goczoł był współzałożycielem i przez 15 lat redaktorem naczelnym. Współpracował również z redakcjami Regionów, Stron, stale publikował w Trybunie Opolskiej. Równolegle działał w Opolskim Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym, jako konsultant literacki w Teatrze im. J. Kochanowskiego. Przez dwie kadencje posłował do Sejmu PRL. Pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Instytutu Śląskiego. Od 1995 roku do rozwiązania kierował Opolskim Towarzystwem Kulturalno-Oświatowym.
Debiutował w 1956 roku na łamach miesięcznika „W marszu”. Wiersze, fragmenty prozy felietony, recenzje literackie i tłumaczenia poezji publikował m.in. w Odrze, Tygodniku Kulturalnym, Życiu Literackim, Miesięczniku Literackim, Poezji, Sycynie. Do tej pory ukazało się 9 tomików poetyckich Jana Goczoła oraz zbiór felietonów Na brzozowej korze. Swój niepokój o Śląsk i Ślązaków wyraża Jan Goczoł w najwspanialszym cyklu wierszy o Starym Ślązaku, stanowiącym esencję śląskości. Świat, w którym wszystko było na swoim miejscu, gdzie tradycja była pielęgnowana a praca święta, odchodzi. Wiesław Myśliwski napisał „w poezję swoją wgarnął Jan Goczoł całą tradycję i całą tragiczność dziejów swojej śląskiej ziemi”. Wystawa składa się z 12 plansz, formatu 70x100 cm.

Scenariusz wystawy opracowała: Hanna Jamry.

Przykładowe plansze:

Udostępnij