Plakat_kozlowski2/25.03/ Spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim

argaiv1462


Wojewódzka Biblioteka Publiczna

im. E. Smołki w Opolu
oraz
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów
Południowo-Wschodnich Oddział w Opolu


zapraszają na spotkanie z
Tomaszem Kubą Kozłowskim
z Domu Spotkań z Historią w Warszawie

Z Piłsudskim do Ostrej Bramy.
Wileńska Wielkanoc 1919 roku i kaziukowy spacer po Wilnie

 

25.03.2019, godz. 17.00

czytelnia WBP, ul. Piastowska 18


Plakat_kozlowski1

 

 

19 kwietnia 1919 roku oddziały I Brygady Jazdy ppłk. Władysława Beliny-Prażmowskiego rozpoczęły trzydniowy bój o Wilno z bolszewikami. W stulecie historycznych wydarzeń Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęconą operacji wileńskiej, wkroczeniu wojsk polskich do miasta
i związanych z tym wydarzeniem kontrowersjach. W programie spotkania także spacer najważniejszą ulica Wilna, która jak w soczewce skupia historię ostatnich 150 lat miasta wiodąc od Katedry na Łukiszki, gdzie od początku XX wieku odbywał się słynny jarmark kaziukowy. Opowieść o wydarzeniach z wiosny 1919 roku oraz historii i tradycji kaziukowych kiermaszy ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki.

Tomasz Kuba Kozłowski, twórca i właściciel największej prywatnej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów, kolekcji materiałów dotyczących Kresów, obejmującej druki zwarte, ciągłe i ulotne, kartografie, archiwalia, ikonografię, antyki, przedmioty codziennego użytku i pamiątki. Zbiór ten jest podstawą wystaw, albumów oraz materiałem ilustrującym „Opowieści z Kresów". Autor cyklu oraz koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią.

 

15-lat-w-UE-m

 

EFRR

OBC

ibuk

czytnik

audiobooki

academica

sugestia_zakupu


nowosci

recenzje

blogi

galerie

wystawy