Plakat_m /21.02/ Spotkanie z ukraińskim przewodnikiem i dziennikarzem Dmytro Antoniukiem

Wojewódzka Biblioteka Publiczna

zaprasza na spotkanie

z ukraińskim przewodnikiem i dziennikarzem,
pasjonatem historii polskich zabytków
Dmytro Antoniukiem
i promocję książki
„Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie”

sala narad, pałacyk

1-m2-m

W dwutomowym przewodniku ukraińskiego podróżnika Dmytro Antoniuka „Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie” znalazły się opisy i fotografie 470 zabytków. Podróżnik opisuje w swej pracy zamki, pałace i dwory
znajdujące się za zachód od Dniepru. Dzieli się także z czytelnikami opowieściami o życiu ich dawnych właścicieli, wśród których były m.in.
rodziny Potockich, Branickich, Sobańskich, Grocholskich i Sieniawskich.
W jego książkach znajdują się informacje, zawierające trasę dojazdu do omawianych obiektów, oraz własne spostrzeżenia i przygody, towarzyszące
powstawaniu tego przewodnika.

Podczas moich wędrówek po Ukrainie wciąż napotykałem niszczejące zamki i pałace, zbudowane niegdyś przez polskich magnatów. Pisząc swój przewodnik chciałem, by ludzie wiedzieli o ich istnieniu, znali ich historię, lecz przede wszystkim przekonali się, że należy je ratować, by te zabytki całkowicie nie zniknęły - powiedział Antoniuk w rozmowie z PAP.

Autor wyjaśnił, że w większości opisywanych przez niego obiektów do niedawna funkcjonowały wiejskie szkoły. W latach 90. ubiegłego wieku lokalne społeczności budowały jednak nowe szkoły i dawne pałace okazały
się nikomu niepotrzebne.

Dziś nikt się nimi nie opiekuje. Spośród 470 obiektów, które opisuję, gdzieś połowa nie jest wykorzystywana - podkreślił Antoniuk. Jest to nie tylko historia budynków. Jest to ważna część najciekawszej historii stosunków ukraińsko-polskich, w której było wiele jasnych i ciemnych kart, jednak wszystkie one zasługują na naszą pamięć.

„Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie” wydano przy wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie.

15-lat-w-UE-m