pokonserm Po konserwacji”.  Zabytkowe grafiki ze zbiorów Wojewódzkiej  Biblioteki Publicznej w Opolu

argaiv1590


Dyrektor
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
w Opolu


zaprasza na prezentację


Po konserwacji
Zabytkowe grafiki ze zbiorów
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu


W ramach projektu
“Konserwacja zabytkowego zbioru Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
oraz renowacja murów zewnętrznych Zamku
w Zespole Zamkowo-Parkowym w Rogowie Opolskim
wraz z odprowadzeniem wód deszczowych”


Galeria WuBePe
ul.Piastowska 20
(ekspozycja do 28 grudnia)

Przedmiotem prezentacji, na którą WBP zaprasza do Galerii WuBePe są zabytkowe grafiki.
Pokazane zostały oryginały po konserwacji, jak i plansze obrazujące proces przywracania tym urokliwym zabytkom ikonografii europejskiej walorów użytkowych i estetycznych.
Wśród prezentowanych grafik - wykonanych w technice: miedziorytu, akwaforty, stalorytu, litografii oraz heliograwiury - można podziwiać cykl biblijny Jana i Caspara Luyken, utrwalony na płytach miedzianych przez Christopha Weigla i wydany przez niego w Norymberdze w latach 1708 i 1712.
Nie brakuje tematów historycznych; kilkanaście litografii - z 1860 roku z cyklu "Wizerunki królów polskich", wykonanych według rysunków Aleksandra Lessera i wydanych w Warszawie - przypomina postacie polskich władców. Grafiki, na papierze zakwaszonym, kruchym, pożółkłym, z licznymi uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki żmudnej konserwacji odzyskały swój pierwotny wygląd. Są też ryciny, wykonane w Augsburgu w połowie XVIII stulecia, ze scenami myśliwskimi Johanna Eliasa Ridingera (niemieckiego malarza, rysownika i rytownika), ukazujące lwy, bobra, rysia. Po konserwacji intensywne plamy i zacieki na papierze zostały częściowo usunięte, zwiększył się też kontrast między podłożem a warstwą graficzną. Obejrzeć można także litografie angielskie przedstawiające budowle na tle pejzażu, pochodzą one z cyklu "Scotland Delineated" wydanego w Londynie w  połowie XIX wieku.
Miłośnikom starożytności dedykujemy antyczne rzeźby utrwalone techniką miedziorytu: Jupiter z boginiami, Venus z Arles, Apollo Kitarodos, Atena z Velletri, Ceres, Leukotea,  Umierający Gal, Germanik. Pochodzą one z IV tomu francuskiej publikacji Le Musée français, recueil complet des tableaux, statues et bas-reliefs, qui composent la Collection nationale, wydanej w Paryżu w 1809 roku. 

funduszeeuropejskie

 

opolskiekwit

 

 

uniaeuropejskafunduszrozwoju


MKiDN-logo-m

Dofinansowano ze środków Ministra Kulturyi Dziedzictwa Narodowego


 

EFRR

OBC

ibuk

czytnik

audiobooki

academica

sugestia_zakupu


nowosci

recenzje

blogi

galerie

wystawy