1m Z przykrością zawiadamiamy, że 1 listopada odszedł redaktor Edward Pochroń.

argaiv1590


Urodził się w 1932 r. w Zabawie koło Tarnowa. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach trafił do Opola. Jako prezes zarządu opolskiego Domu Związków Twórczych sprowadził z Krakowa Jerzego Grotowskiego i Ludwika Flaszena – założycieli Teatru 13 Rzędów. Od 1956 roku związany z dziennikarstwem; najpierw w zespole „Trybuny Opolskiej”, potem (1958-1968) jako przedstawiciel „Trybuny Ludu” na województwo opolskie. Współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego „Opole” (1970-1975), potem zastępca redaktora naczelnego
i redaktor naczelny (do 1989 r.) „Trybuny Opolskiej”. Wieloletni prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, pomysłodawca konkursów dziennikarskich i redaktor książek reportażowych, inicjator przedsięwzięć integrujących opolskie środowiska twórcze.
Po rozstaniu z „Trybuną Opolską” współtworzył i był redaktorem naczelnym czasopism: „Gazeta Opolska”, „Echo Gmin”, „Strzelec Opolski”, „Panorama Opolska”. W Popielowie, jako założyciel i redaktor „Echa Gmin Opolskich”, publikował wiadomości z życia kulturalnego i społecznego gminy Popielów. Mieszkał w Kaniowie. Pozostawił po sobie wielki dorobek publicystyczny, kulturalny i literacki. Publicystyka: Wszystko do wygrania : reportaże o wsi współczesnej (1980), Historia na wynos: zbiór reportaży (1998), Zapiski podleśne (1998),  zbiór wierszy Żywica (2016).


3m 2m 4m
 

EFRR

OBC

ibuk

czytnik

audiobooki

academica

sugestia_zakupu


nowosci

recenzje

blogi

galerie

wystawy