plakat_olesno 2 Zapraszamy na wystawę "W kręgu oleskiego sanktuarium"

argaiv1569


Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. E. Smołki w Opolu
i
Oddział Oleski Polskiego
Towarzystwa Numizmatycznego

zapraszają na wystawę

"W kręgu oleskiego sanktuarium"

Wystawa z okazji 500-lecia konsekracji oleskiego
sanktuarium pw. Św. Anny

czytelnia WBP
ul. Piastowska 18

Wystawa eksponowana
do 16.08.2018 r.Kościół św. Anny w Oleśnie jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych zarówno Ziemi Oleskiej, jak i całego kraju. Ta „perła architektury drewnianej”, będąca zabytkiem klasy zerowej, znajduje się w odległości 1,5 km na północ od miasta. Kościół ma średniowieczny rodowód i legendarne korzenie. Jego początki wiążą się z podaniem o cudownie uratowanej z rąk zbójców (za przyczyną św. Anny) dziewczynie. Podobizna św. Anny zawieszona została niegdyś przez księżną św. Jadwigę na wysokiej sośnie. W 1444 r. wokół cudownej sosny wzniesiono niewielki drewniany kościółek. Gdy sława miejsca rozniosła się po okolicy, kościół zaczął przyciągać licznych pątników ze Śląska, Czech i Moraw. Z czasem świątynia nie mogła pomieścić pielgrzymów, wybudowano więc większy obiekt. Nowy kościół został poświęcony przez biskupa wrocławskiego, Jana V Turzo w 1518 roku.


Dalszy napływ pielgrzymów, wymusił decyzję o rozbudowie świątyni. W latach 1669–1670 zostało wzniesionych pięć kaplic o barokowym wystroju: kaplica św. Anny, św. Krzyża, 14 Orędowników, Wniebowzięcia NMP i Matki Boskiej Częstochowskiej. Świątynia przypomina przepiękną, pięciopłatkową „oleską różę” widniejącą w herbie miasta.
Makieta tej świątyni prezentowana była na światowej wystawie sztuki architektonicznej w Nowym Jorku.


We wnętrzu kościoła św. Anny przez wieki podziwiać można było ołtarz główny – „Wielka Święta Rodzina” – tryptyk z początku XVI w., wykonany przez mistrza Jakuba z Krakowa, ze szkoły Wita Stwosza. Późnogotyckie arcydzieło nie zdobi już oleskiej świątyni. Rzeźby zostały skradzione w sierpniu 1994 roku. W kościele można nadal podziwiać późnogotycką figurę Świętej Anny Samotrzeciej, pochodzącą z przełomu XV i XVI wieku.

Ta ukochana przez mieszkańców Olesna świątynia, integruje mieszkańców i przyciąga tłumy pielgrzymów zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

 

EFRR

OBC

ibuk

czytnik

audiobooki

academica

sugestia_zakupu


nowosci

recenzje

blogi

galerie

wystawy