Plakat_m /16.05/ Promocja wydawnictwa „Górny Śląsk w Polsce Ludowej T.2, Przywódcy – bohaterowie – wrogowie”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna
zaprasza na promocję wydawnictwa

„Górny Śląsk w Polsce Ludowej T.2, Przywódcy – bohaterowie – wrogowie”
pod red. Adama Dziuroka i Bernarda Linka. Wyd. IPN, PIN – IŚ

W spotkaniu wezmą udział:
dr Bernard Link, mgr Leokadia Drożdż, dr hab. Piotr Pałys

pałacyk WBP, sala narad

Seria „Górny Śląsk w Polsce Ludowej”, ukazująca się pod red. Adama Dziuroka i Bernarda Linka stanowi próbę syntetycznego i przystępnego opracowania różnych aspektów najnowszych dziejów regionu. Drugi tom nosi podtytuł „Przywódcy – bohaterowie – wrogowie”. Zawiera czternaście esejów historycznych, poświęconych osobistościom powojennego życia społecznego, podzielonych na trzy tytułowe grupy: Przywódcy, Bohaterowie, Wrogowie.

Wśród Przywódców spotykamy przedstawicieli różnych elit komunistycznych (Marian Baryła, Jan Mrocheń, Andrzej Żabiński) oraz ideologów Polski Ludowej (Roman Lutman).

Na grono powoli zapominanych Bohaterów systemu składają się biografie tak różnych osób jak: Szymon Koszyk (przedwojenny działacz polski, po wojnie polityk i pisarz), Wincenty Pstrowski (przodownik pracy), Karol Musioł (przewodniczący RM Opola), ks. Emil Kobierzycki (wikariusz kapitulny Śląska Opolskiego) czy Jan Wyglenda (przywódca powstańczy).

Ostatnią grupę tworzą rugowani z pamięci bądź piętnowani Wrogowie komunizmu, tu sylwetki: Jerzego Lewandowicza (przywódcy Stronnictwa Pracy), biskupa katowickiego Juliusza Bienka, Herberta Czai (polityka ziomkowskiego), Jerzego Kurcyusza (działacza narodowego) i Władysława Suleckiego (robotnika i opozycjonisty).

14 opracowań przygotowanych zostało przez historyczki i historyków związanych z katowickim i opolskim środowiskiem naukowym: Adama Dziubę (IPN Katowice), Adriana Dawida (Uniwersytet Opolski), Marcina Srokę (Uniwersytet Opolski), Bernarda Linka (Instytut Śląski), Piotra Pałysa (Instytut Śląski), Bogusława Tracza (IPN Katowice), Leokadia Drożdż (Instytut Śląski), Zbigniew Bereszyński (Instytut Śląski), Aleksandra Namysło (IPN Katowice), Adam Dziurok (IPN Katowice), Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice), Dariusz Węgrzyn (IPN Katowice), Jarosław Neja (IPN Katowice).