prawdypolakowWystawa "Prawdy Polaków – manifestacja odwagi i wiary". W osiemdziesiątą rocznicę Kongresu Polaków w Niemczech Berlin 6 marca 1938

argaiv1674


Wojewódzka Biblioteka Publiczna

zaprasza na wystawę


"Prawdy Polaków - manifestacja odwagi i wiary"
W osiemdziesiątą rocznicę Kongresu Polaków w Niemczech
Berlin 6 marca 1938


Galeria WuBePe
ul. Piastowska 20

(ekspozycja do 29 marca)

Rok 100-lecia niepodległości Rzeczypospolitej mieści w sobie okazje do ukazania bogactwa treści dokumentujących wpływ WOLNEJ OJCZYZNY na patriotyczne manifestacje POLAKÓW nie tylko żyjących w kraju, ale także poza jego granicami. Także w Niemczech, które były miejscem życia RODAKÓW zarówno na etnicznie polskich obszarach, jakim były ziemie nad Odrą czy nad Bałtykiem, jak i terytorium Niemiec środkowych i zachodnich.
Polacy ci, pozostając po I wojnie światowej poza krajem, najpierw walczyli o przysługujące w powersalskiej Europie prawa mniejszości narodowej – do trwania i umacniania swojej tożsamości – czemu miała służyć obejmująca wszystkich organizacja – Związek Polaków w Niemczech, następnie znak symbolicznie ich jednoczący – RODŁO, na koniec, gdy nazistowski reżim rozpoczął politykę fizycznej likwidacji wszelkich przejawów polskości, ujęcie w rodzaju katechizmu – podstawowe wartości zapewniające przetrwanie. Wartości te zostały w przykazania ujęte jako PRAWDY POLAKÓW.
Miały one stanowić grunt budowy wspólnoty odpornej na zewnętrzne ataki. Ideową ich podstawę tworzyła IDEA POLSKA, głosząca:
BOGU BYĆ WIERNYM,
NARODOWI DAĆ MIŁOŚĆ I CZYN,
RODAKOWI BYĆ BRATEM,
ŚWIATU DAĆ WOLĘ I PRAWDĘ POLACTWA.

Organizator wystawy: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN)
Partnerzy: Instytut Śląski w Opolu, Sieć Ziem Zachodnich i Północnych,
Muzeum Śląska Opolskiego,
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu,
Archiwum Państwowe w Opolu
 

EFRR

OBC

ibuk

czytnik

audiobooki

academica

sugestia_zakupu


nowosci

recenzje

blogi

galerie

wystawy