wystawa_mPrace z opolskiego "Plastyczniaka" w wypożyczalni WBP

Liceum Plastycznego w Opolu

prezentowanych w wypożyczalni WBP
przy ul. Piastowskiej 18

(zmiana ekspozycji raz w miesiącu)

1m 5m 4m

6m 2m 3m

SPECJALIZACJA:
techniki scenograficzne
- stylizacja kostiumu
i kreacja wizerunku

Autorki:
Zuzanna Karwat
Dominika Jędrzejko

Temat:
Kreacja inspirowana twórczością
Degasa, Bonnarda, Klimta, Warhola

Nauczyciele prowadzący:
Joanna Wrześniewska
Beata Pizoń-Jeziorowska

Realizacja tego projektu miała za zadanie przygotować uczniów do stworzenia stylizacji inspirowanych twórczością Gustawa Klimta, Andy`ego Warhola, Pierra Bonnarda i Edgara Degasa. Ćwiczenie zrealizowała klasa 3 PLP na przedmiocie Techniki scenograficzne - Stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku. Uczniowie wykonywali prace wieloetapowe - polegały one na zapoznaniu i przestudiowaniu charakterystycznych cech własnoręcznie zaprojektowanego stroju, a następnie przetransponowaniu go na element współczesnego ubioru. Bogactwo środków wyrazu artystycznego stanowiło dla uczniów nie tylko inspiracje, ale również naszą „paletę”: kolor, plamę barwną, fakturę, malarskość. Środki te w swoich stylizacjach uczniowie przetwarzali w sposób kreatywnyi nowatorski. Świadomie łącząc elementy tworzyli współczesną stylizację postaci w oparciu o własny projekt. Prace realizacyjne przebiegały stopniowo od koncepcji początkowej szkicu do powstania gotowej stylizacji. Potrzebne było przygotowanie wykroju krawieckiego, dobranie odpowiednich tkanin, technik realizacji stroju, dobrania dodatków. Najważniejszym walorem tych prac jest „plastyka” - dobór środków wyrazu i twórcza zabawa przetwarzaniem elementów uznanych już za „klasyczne” np.: twarz Marlin Monroe Warhola, ulotność tancerek Degasa, czy dekoracyjno - ekspresjonistyczne elementy obrazów Klimta. Każda z realizacji łączy w sobie wybrane środki i temperament autora, który proponuje jej współczesną wizję, adresując stylizacje do konkretnej osoby, czy grupy wiekowej. Są to stylizacje unikatowe. Przy ich realizacji uczniowie wykorzystali wiele poznanych w pracowni szkolnej technik: krawieckie, malarskiei rysunkowe, unikatowe, filcowania, farbowania tkanin. Czasami uczniowie sami farbowali i podmalowywali tkaniny, łączyli w sposób nieszablonowy różne materiały: tkaniny naturalne, tkaniny sztuczne, czesankę filcową, elementy dekoracyjne, pasmanteryjne oraz wprowadzali autorskie techniki.
Podsumowaniem projektu było stworzenie ulotek, które prezentują indywidualny charakter realizacji i zamierzony efekt plastyczny. Każda stylizacja była udokumentowana na zdjęciach. Ćwiczenie to pozwoliło na poszerzenie „wachlarza” umiejętności, wymagało również dużej dyscypliny pracy i kreatywności.

Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu